-48- Op 9 januari 1803 was Van Sandwijk secretaris van Oude Niedorp. Op die datum enz. dezer Plaats'. Volgens de ondertekende hij op de raadkamer te Oude Niedorp de bevestiging van het huwelijk van weduwnaar Hark Cornelisz Wonder en Antje Jans Manhans, jongedochter van Kolhorn.In 1806 was de Bataafsche R epubliek vervangen door het koninkrijk Holland met de broer van Napoleon Bonaparte, Lodewijk Napoleon als koning. Bij de trouwbevestiging op 10 januari 1808 van Simon Cz Wit, 'J:M: geboren te Haringcarspel en wonende te Haringhuizen met Trijntje Cornelis Over, tekende Benjamin van Sandwijk voor het eerst als schout en secretaris. (RAA, DTB Oude Niedorp, schepentrouwboek, inv.nr. 5) In het volgende trouwboek dat de jaren 1808-1811 omvatte, tekende Van Sandwijk nog steeds, soms als De handtekening van Benjamin van Sandwijk als schout en secretaris soms als schout en secretaris, maar ook vaak zonder verdere aanduiding van zijn functie, alsof hij zelf niet wist wat zijn beroep was. (RAA, DTB Oude Niedorp, schepentrouwboek, inv.nr. 6) M et Benjamin van Sandwijk als laatste schout en secretaris van Oude Niedorp werden de tijdperken van de republiek der Zeven Verenigde Nederlanden en daarna de Bataafse Republiek afgesloten. Op 9 juli 1810 werd het in 1806 opgerichte koninkrijk Holland ingelijfd bij het Franse keizerrijk. Dat duurde tot eind 1813. O ude Niedorp werd, toen als gemeente, onderdeel van het arrondissement Hoorn in het departement van de Zuiderzee met als provisioneel maire Pieter Wonder. Er werden naar Frans voorbeeld nieuwe wetboeken ingevoerd en ook bijvoorbeeld de burgerlijke stand. Bij de geboorteaangiften voor de burgerlijke stand na 1811 tekende Benjamin van Sandwijk soms als getuige en gaf daarbij als beroep Op regulateur der successie Dat was nog in de Franse tijd in het koninkrijk Holland en als onderdeel van het keizerrijk F rankrijk. Vanaf einde 1813 woonden we in het koninkrijk der Nederlanden. Benjamin van Sandwijk is overleden te zijnen woonhuize te Oude Niedorp nr. 16, op 27 augustus 1826. Trijntje Wittebol liet een advertentie opnemen in de 'Opre chte Haarlemsche Courant van 2 september 1826 waarin ze de werkzaamheden van haar overleden man omschreef als 'Dijkgr aaf van de Niedorper Cogge, Strijkmolens en Heden overleed, mijn waarde Man, BENJAMIN van SANDWIJK, Dijkgraaf van de Niedorper Cogge, Strijkmolens en derzeiver Uitwateringen, en Secretaris enz. dezer Plaats. Eene zenuw-zinking ziekte van 8 dagen, maakte een einde aan zijn zoo nuttig als werkzaam leven. Puim 59 jaren leefde hij, waarvan ik er 26 met hem in de naatiwstc verbindtenis doorbragr. De Algoede zïi mij met mijne 5 kinderenwaarvan 3 hun verlies niet kunnen beseffen, ten toevlugc en verzorger, en doe ons den ont slapenen in zaliger gewesten wederzien. Ouder Niedorp, TRIJNT IE WITTE BOL, den 37 Augustus 1826. Wed. B. van Sandwijk. Advertentie in de Oprechte Haarlemsche Courant van 2 september 1826 derzelver uitwateringen, en secretaris advertentie overleed hij aan 'eene zenuw-inzinking ziekte van 8 dagen' Trijntje Wittebol is op 48-jarige leeftijd in het gereformeerde armenhuis nr. 13 te Oude Niedorp overleden op 17 februari 1828. Ai kmaar, voorjaar 2020 i sto risch N iedorp, informatie blad 2020 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2020 | | pagina 48