-42- Bataafse Republiek officieel erkend. Het eerste jaar van de 'Bataafsche Vrijheid' was Op 1 mei 1798, in het 'Vierde jaar der Bataafsche Vrijheid', diende Jan Prinse, die in 1795 behalve secretaris ook schout civil van Oude Niedorp was geworden, een verzoek in bij het 'Intermediair A dministratief Bestuur' om Albert de Smet te dwingen 'hetgeene tot de Secretarie behoort' over te geven aan de nieuwe secretaris, Jan Prinse. Van republiek naar koninkrijk Er braken onzekere tijden aan. De in de archieven bewaard gebleven documenten geven een beeld van de gebeurtenissen in Oude Niedorp. Op 16 mei 1795 werd de aangebroken! Begin 1795 werden de oirconden van Oude Niedorp nog getekend door Albert de Smet als secretaris en gezegeld door Cornelis Denman als schout. In de loop van dat jaar blijken secretaris en schout vervangen door de Patriotten Jan Prinse en Jillis Boogaard. Albert de Smet was nogal oranjegezind en liet dat niet zomaar over zijn kant gaan. En eindelijk heeft Uwe Commissie nog ontfangen eene Communicatie, van de Ad ministrativ e Municipaliteit van Oude N iedorp, klachten inbrengende, dat, (zoo zij zich expliceeren) de beruchte Oranje-Vriend, A. de Smet, bestendig blijft weigeren, de Boeken, Ch arters en Papieren tot de Secretarie behoorende, over te geeven, en dat hij in geen tien jaaren rekening heefdt gedaan, als Secretaris, Schot- en Verponding Gaarder, en een aantal andere grieven en bezwaaren tegen gemelden A. de Smet, breeder in gemelde Adres te vinden, welke wij de eer hebben hier nevens over te leggen, en zouden wij van oordeel zijn, dat hetzelve behoorde gesteld te worden, in handen van de Commissie tot de Politie deezer Vergadering, om daarop dezelve te dienen van consideratiën en advis. De administratieve municipaliteit van Oude Niedorp klaagde dus dat de beruchte Oranje-Vriend A. de Smet, bleef weigeren de documenten van de secretarie van Oude Niedorp over te geven aan de door het nieuwe bewind aangestelde secretaris. Ze vragen deze klachten over te brengen naar de Com.m.issie tot de Politie voor advies. Is gelezen de Req ueste van Jan Prince, Sch out Civil en Secretaris van oude Niedorp, en woonende aldaar, klagende, dat de gewezen Secretaris Albert Smit, weigerachtig is om het geene tot de Secretarie behoord, over te geven, verzoekende, dat gemelde Smit moge worden aangeschreven om hier aan te voldoen. En geresolveerd, deze Requeste, bij appointement, te stellen in handen van de Commissie van Superintendentie over de Organisatie der Municipaliteiten, om consideratie en advies. (9 mei 1798) Is gelezen eene Missive van de municipaliteit van Oude N iedorp, klagende dat Albert de Smet, welke eenige Landerijen van het zelve Dorp administreert, onwillig blijft, om reekening te doen, als mede dat dezelve nog eene oranje oproerige is, die veel aanhang heeft, verzoekende daar in redres en voorziening. En geresolveerd, gemelde missive, bij appointement, te stellen in handen van de Commissie van Superintendentie over de reorganisatie der Municipaliteiten, om consideratien en advis. (14 m ei 1798) ^Wijders gebruiken wij de Vrijheid hier nevens al mede aan U te doen toekomen, de Req ueste van Jan Prinse, Schout en Secretaris te Oude Ni edorp, in dato 1 mei j.l. met klagten over den voorigen Secretaris Albert de Smet, dewelke sustineerde, na zijne remotie nog als Secretaris van het Committé van Justitie aldaar te kunnen blijven fungeeren, met eene Missive van de Municipaliteit van gemeld Dorp de dato 9 mei j.l. insgelijks zich beklaagende over de handelwijze van voorn. Albert de Smet. (9 augustus 1798) Reso lutiën van het intermediair administratief bestuur van het voormaalig gewest Holland) De klacht gaat van commissie naar commissie maar een beslissing heb ik niet gevonden. De situatie was in 1798 d an ook al weer geheel anders dan in 1795. I listorisch Niedorp, informatieblad 2020 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2020 | | pagina 42