-33- Op 30 januari 1701 is het 'Nagtmael des Heeren gehouden tot O.N. met aenwinninge Op 28 december 1727 werd Abraham gedoopt te Oude Niedorp, zoon van Jan Abrahamsz Schriecken Hagedoorn, waarschijnlijk de tweede zoon van de commandeur. De derde zoon van Abraham Schrieken, Isaac, vond ik terug in het register van de impost op het trouwen van Westzaandam bij zijn trouwen met Antje Cornelis op 7 juni 1731. Hij staat genoteerd als jongman van Zaandijk. Ook hier was de aangifte Pro Deo. Op 16 maart 1732 werd Abraham gedoopt te Zaandijk, zoon van Isaac Abrahamsz Schrieken en van Antje Cornelis. In 1726 werden de Heeren Staaten van Holland en Westvriesland er in hun vergadering van 1 november door middel van een 'missive van de Reeckenkamer' op Dominee Henricus Hoogcamer noteerde in 1695 bij de lidmaten die hij bij aanvang van zijn bediening aantrof of die naderhandt door belijdenisse of attestatie zijn aangekomen Abraham Jansz Schrieken, wonende op t Oosteinde, die door belijdenis lidmaat was geworden. Hij komt samen met zijn huisvrouw Geertje Jans voor op de lijst van 'Namen der Ledematen soo als deselve zijn bevonden in den Jare 1701 door mij H.H.' H.H. staat hier voor Henricus Hoogcamer, de predikant van Oude Niedorp. van Dirk C ornel: Stuurman en Abraham Jansz Schrieken beijde door belijdenis Dominee Isaacus Hiole, opvolger van Henricus Hoogcamer, noteerde ook in het kerkboek dat Abraham Jansz Schrieken op 30 januari 1701 op belijdenis was aangenomen, maar voor deze aantekening staat geschreven 'obüt den 21 N ovemb 1706 Dat betekent dus dat Abraham Schrieken op die datum is overleden. 'Den 22 dito heeft Geertje Jans aangevinge gedaan van het lijk van haer man Abraham Schrieken Pro Deo. (RAA, DTB Oude Niedorp, inv.nr. 8, Register van aangifte voor de impost op het trouwen en begraven 1695-1722) Pro Deo betekent dat er geen impost betaald hoefde te worden bij deze aangifte, waaruit blijkt dat Abraham Schrieken niet, zoals vele andere commandeurs ter walvisvaart, rijk geworden was van zijn reizen naar Straat Davis. Door dominee Henricus Hoogcamer werden de volgende zonen van Abraham Schriecken gedoopt te Oude Niedorp, Jacob op 25 augustus 1697, J an op 25 juli 1700 en Isaac op 18 december 1701. Volgens de lijst van de verponding, in 1731 opgemaakt door secretaris Jan Langeboer, woonde daar toen op het Oosteinde Jacob Schrieken. Dat zal de zoon geweest zijn van de commandeur. (Informatieblad Historisch Niedorp nr. 16, juni 1991, Hu izen te Oude N iedorp, door J.P. G eus) (Gemeentearchief Zaanstad, Zaandijk, gereformeerd doopboek 1685-1751, boek 1) Hoe de naam Schriecken Hagedoorn is ontstaan is niet gevonden. Er woonde volgens de lijst van de verponding uit 1731 wel een Jan Hagedoorn in Oude Niedorp. M ogelijk werd daarmee Jan Schriecken Hagedoorn bedoeld. gewezen dat de secretaris van Oude Niedorp, Harck Langeboer, op 18 oktober was overleden waardoor het 'Secretarisschap van oude Niedorp is komen te vaceeren'. (Resolutien van de Heeren Staaten van Holland en ^Vestvrieslan d, 1726) Hark Langeboers zoon Jan werd als nieuwe secretaris aangesteld door de gecommitteerde raden van Holland en Westvriesland. istorisch Niedorp, informatie blad 2020 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2020 | | pagina 33