-27- Tot 1659 werden deze Niedorp'. Niedorp'. 'Forme om D en Huwelijcken Staet voor de P olitijcke rechter te Bevestinge, dat is «.lum I let trouwboek der 'Stede Oude NlCdOTp' De voorgenomen huwelijken van Oude en Nieuwe Niedorp werden tot 1650 genoteerd in de schepenboeken van de Stede N iedorp en daarna, vanaf 1650 in een apart schepentrouwboek. Jan Lambertsz Bijkerck was in de jaren tot 1650 notaris te Oude Niedorp en secretaris van Oude Niedorp en Veenhuizen. huwelijken voor het gerecht nog ingeschreven in het trouwboek van de Stede Vanaf januari 1659 had de Stede Oude Niedorp een eigen trouwboek apart van dat van de 'Stede N ieuwe Het werd bijgehouden door de secretaris van Oude Niedorp, Cornelis Claesz Verlaet. Voor in het boek schreef hij: Actum 1659 Den 10 J anuaris Het trouwboek bij mij Corn Claesz Secret: der stede Oude Niedorp Actum Datum uts supera En vervolgens: het geene den Secrets die verlooffde te vooren sal voorlesen ende vercondigen in presentie van twee Schepenen ofte ten minste in presentie van een Schepen.' Soo Dese Personen haer Drie achter een volgende proockelmatien ende sondaechse geboden hebben o ntfanghen is Bij ons geen opposijtie offte verhinderinge ter saecke van dien voorgevallen ende vertoonnende seeckere wettelijck betooch offte attestatien van daer plaetse daer die geboden zijn ghepunijseert sonder eeniche verhinderinghe, soo sulle wij voort gaen tot de Bevestinghe doch voor ende aleer, wij daer toe comen soo sult gij weten om welcker wille ende oorsaecke Godt den Huwelijcken staet heeft in Ghesedt. Daarna volgen nog wat teksten die de secretaris bij de huwelijksbevestiging op het raadhuis voorlas, waarop bruidegom en bruid elkaar hun jawoord gaven. (RAA, DTB Oude N iedorp, inv.nrs. 4, 5 en 6, trouwboeken gerecht 1659-1720, 1721-1808 en 1808-1811) In het kerkboek van Oude Niedorp en Veenhuizen staat bij het heilig avondmaal gehouden op 1 februari 1660, 'zijn tot de Gemeijnte gekomen 1. Cornelis Claeszoon, Zo begon secretaris Cornelis Claesz Verlaet in 1659 het trouwboek van de Stede Oude Niedorp (RAA, DTB Oude Niedorp, inv. nr. 1) Cornelis Claes heeft hier nog geen achternaam. Later wordt het Cornelis Claes Verlaet. Dan is het duidelijk waar hij woonde. I I isto risch Niedorp, informatieblad 2020 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2020 | | pagina 27