-22- C laes en rioris Claesz (van B u i jten Vanaf 1576 komt Claes vande Buijten voor in deze schepenregisters van de stede als secretaris van de Stede Nijedorp Zijn opvolger omstreeks 1582 was Floris Claesz Buijten, zonder twijfel de zoon van eerstgenoemde. In een artikel van Jan Keuken en Annet Klomp-Keuken genaamd Zevenhuizen aan de Hoogzijde wordt gesuggereerd dat Floris Claesz Buijten dezelfde persoon zou kunnen zijn als jonkheer Floris Tserclaes of Floris Claesz Smit. Floris T Serclaes was echter noch Floris Claes Buijten noch Floris Claesz Smit. In de schepenregisters van de stede Niedorp komen Floris T'Serclaes en Floris Claes Buijten tegelijkertijd voor. De eerste als gedaagde en de tweede als secretaris. Floris Tserclaes betekent ook niet Floris, zoon van Claes', maar T'Serclaes is gewoon de achternaam van deze Floris. Floris Claesz Buijten was wel dezelfde persoon als Floris Claesz Smit. Dat is in elk geval af te leiden uit de gegevens van Annet Klomp Keuken betreffende 250 jaar bewoningsgeschiedenis van Nieuwe Niedorp. (Informatieblad Historisch Niedorp, nr. 53, november 2009) In een ander artikel van de hand van Jan Keuken, 'Van Panhuis tot T orenhuis wordt jonkheer Floris Tserclaes genoemd als eigenaar van een perceel land in de buurt van het Panhuis of Torenhuis. (Informatieblad Historisch Niedorp, nr. 37, november 2001) Floris t'Serclaes, baljuw van Schoonhoven, was een zoon van Karel t'Serclaes en M aria Oem van Wijngaarden. Hij was getrouwd met Berta van Swieten en overleed in 1612 te 's Gravenhage. Floris t'S erclaes en Berta van Swieten speelden een belangrijke rol bij de gebeurtenissen tijdens de afscheiding van de Nederlanden. In het kerkboek van Nieuwe Niedorp staat 24 A prilis anno 1583 F loris Claesz, secretaris genoteerd bij de 'novitii Dat betekent dat hij op die datum deelnam aan het avondmaal en aangenomen werd als lidmaat van de gereformeerde gemeente Nieuwe Niedorp. Bu Zo ondertekende Claes vande Buijten op 5 maart 1576 een trouwbevestiging in het schepenregister De naam Buijten komen we later ook nog wel tegen. Het is een naam die aangeeft waar de betreffende persoon vandaan komt. In dit geval kennelijk uit het buitengebied van een dorp of stad. De zoon van Claes vande Buijten, Floris Buijten, had in 1592 aanmerkelijk meer ruimte nodig voor zijn handtekening isto risch N iedorp, informatie blad 2020 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2020 | | pagina 22