auQ-o- M<ch -21- (DTB N ieuwe Niedorp, inv. nr. 14) Op drie achtereenvolgende zondagen werden de 'Schepenen Register der S tede van Nijedorp Beginnende An° XVCLXXVI k der 'Stede N et schepentrouwboe Een van de taken van de secretaris was het schriftelijk bevestigen van het wettig huwelijk. In het zogenaamde schepentrouwboek der Stede Nijeudorp werden van 1650 tot 1811 de huwelijken bevestigd die plaats vonden te Nieuwe Niedorp. voorgenomen huwelijken geproclameerd vanaf het raadhuis om eventueel bezwaren andere plaats woonde werd ook Nadat die drie proclamaties georganiseerd met het bruidspaar, Al voor de instelling van het schepentrouwboek in 1650 werden de huwelijksbe vestigingen opgenomen in de schepenregisters der Stede van Nijedorp. Hiernaast een afbeelding van de tekst op het voorblad van het register dat de periode 1576 tot 1595 bestrijkt. Deze tekst luidt: Schepentrouwboek der 'Stede N ijendorp van 1650-1811 mogelijk te maken. Als een der kandidaten in een daar drie keer een zondagse aankondiging gedaan. hadden plaatsgevonden werd een bijeenkomst de secretaris en een of twee schepenen. Voorblad van het 'Schep enen Regijster der Stede van Nijedorp' Den eersten Rechtdach int Nijeuwe Jaer In deze registers werden ook de huwelijken uit Oude Niedorp ingeschreven. Onder Stede Nijedorp werd namelijk Nieuwe en Oude Niedorp samen verstaan. In het bestuur van de Stede Nijedorp werden in het begin jaarlijks vijf schepenen voor Nieuwe Niedorp en twee voor Oude Niedorp gekozen uit de vroedschap. Later werden dat vier schepenen voor Nieuwe Niedorp en drie voor Oude Niedorp. De inschrijvingen werden meestal gedaan door de secretaris of bij diens afwezigheid ook wel door een plaatsvervanger als een klerk of bode. Achtereenvolgens zullen we aan de hand van de bewaard gebleven documenten de secretarissen van de Stede N iedorp, Oude Niedorp, W inkel en Nieuwe Niedorp bij het registreren van de trouwbevestigingen de revue laten passeren. Daarbij wordt vooral gebruik gemaakt van op internet gevonden gegevens, maar ook in de boeken van A.W it en J. B aken is veel te vinden. isto risch Niedorp, informatie blad 2020 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2020 | | pagina 21