-16- Me vrouw Bergman-Gons heeft zich toen zij 2Zjaar geleden in de Raad kwam, gewend tot de vrouwelijke raadsleden te Winkel en Schagen en gewezen is op het grote belang van waterleiding. Waterleiding is in hoofdzaak in het belang van de vrouwen en het heeft spreker verheugd, toen de mogelijkheid tot aansluiting zich voordeed. Zij was van oordeel: laat de vrouwen spreken, die zullen algemeen de waterleiding willen. Het spijt me te moeten zeggen, dat ik alleen sta, geen enkele vrouw schijnt voor waterleiding te zijn. Speekster herinnert aan het algemeen geschreeuw, verleden zomer, over het gebrek aan water. Ik zelf, zegt ze, had van Pasen af al geen water. Het schijnt nu echter, dat alleen ik watergebrek heb gehad en de anderen allen hebben gejokt. Het is waar, er zijn kosten aan verbonden en de huiseigenaren zullen bij aansluiting de huur verhogen. Is het echter niet mogelijk een andere oplossing te vergadering komt in de regel alleen de oppositiede anderen blijven thuisGoed water is voor een gemeente van levensbelang en daarover kunnen wij hier wel oordelen. De heer Kaaij informeerthoe of de leiding door de gemeente komt. De voorzitter kan dat nog niet zeggendat hangt af van aansluiting van de zuivelfabriek te Lutjewinkelpoldergemalenenz. Na nog enige discussie wordt besloten tot aansluiting bij de Pr ovinciale Wa terleiding. De heren Spa ans en Kamp verklaren zich tegen deze directe beslissing. Hoewel de meerderheid voor aansluiting is, wordt door de tegenstanders om voorlichting aan de bevolking gevraagd. Gemeente Barsingerhorn In de raad van Barsingerhorn wordt op dinsdag 14 februari 1922 de aansluiting bij de waterleiding besproken. Verschillende adressen zijn hierover ingekomen: De afdeling van Het Wi tte Kruis zal aansluiting toejuichen; de vereniging D.O.G. geeft haar bijvalsbetuiging te kennen indien besloten mocht worden tot aansluiting. Daarentegen is ingekomen een adres van 46 huiseigenaren in de gemeentedie menendat er weinig behoefte bestaat aan nieuwe voorzieningen van water en wijzen op de hoge kosten. Ee n adres van 133 bewoners van Kol hornwaaronder 10 huiseigenarengeeft te kennendat er geen dringende behoefte tot aansluiting bestaat en dat het de plicht is van de Raad de ingezetenen te beschermen tegen de onnodige betaling van hoge kosten en dus wordt aangedrongen af te zien van het besluit tot aansluiting. Tenslotte vragen 27 bewoners van Haringhuizen niet aan te sluiten; er zijn voldoende regenwaterbakken. Voorzitter zegt dat B en W geen voorstel doen. In verband met deze adressen is het doen van één voorstel niet gemakkelijk. De heer Smit herinnert er aan, dat de Raad na een onderhoud met de directeur van het P.W.B. het nuttig oordeelde dat de directeur voor de burgers een spreekbeurt hield om de mensen de gelegenheid te geven het voor en tegen te horen. Na die spreekbeurt is een grote oppositie tegen de waterleiding ontstaan. Als voorstander van waterleiding spijt dit spreker, omdat hij meent, dat een dorp als Kolhorn bv. grote behoefte heeft aan waterleiding. De mensen evenwel denken, dat de kosten groter zijn dan het genot. Nu de zaken hier zo staan, wil spreker de zaak maar niet doorjagen. Hij voelt dat de mensen nog niet rijp zijn voor waterleiding en stelt voor niet tot aansluiting te besluiten. i sto risch Nied orp, informatie blad 2020 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2020 | | pagina 16