-15- Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heren Ligth art en Over, wordt tot aansluiting besloten, berekend en niet per meter. De prijs is gemiddeld 12 per jaar voor een gewoon verdere leiding kost 2,50 per strekkende meter, waaronder sluitstukken, enz. De heer Bakker verheugt het dat het platteland hier nu eens iets kan krijgen wat de steden reeds geruime tijd hebben en dan nog tegen dezelfde prijs. Dat was met de elektriciteit een ander geval. We mogen in deze dus bogen op een gunstige uitzondering. De voorzitter feliciteert de gemeente reeds bij voorbaat met dit besluit en hoopt dat zij goed vruchten ervan moge plukken. In Oude Niedorp worden meer bezwaren geuit. Men vraagt mogelijkheid om ontheffing te krijgen voor aansluiting. Dat kan als men maar kan aantonen dat ze de beschikking hebben over voldoende zuiver water. Voor mensen die de aansluitkosten niet direct kunnen betalen is een mogelijkheid om dat over 10 jaar uit te spreiden. Een nadeel van waterleiding wordt genoemd dat er overstroming kan plaatsvinden en dat de leidingen kunnen bevriezen. De meeste raadsleden zijn voor aansluiting en aldus wordt besloten. Gem eente Winkel De raad van de gemeente Wi nkel bespreekt de waterleiding in de vergadering van zaterdag 31 december 1921. In comitévergadering heeft de directeur van het Waterleidingbedrijf alle voorlichting reeds gegeven. Zoals bekend, gaat aansluiting buiten financieel bezwaar der gemeente. Onder de verplichting echter, dat alle ingezetenen aansluiten, die op 40 m of minder van de buisleiding afwonen. Deze verplichting in de bouwverordening van de gemeente te bepalen. De abonnementsprijs wordt per verdiepingsoppervlakte gezin. Voor zaken en boerderijen, enz. een aparte tariefregeling. De maatschappij legt voor haar rekening de buizen tot op 1 m binnen het eigendom van de aangeslotene. De begrepen. Deze onkosten kunnen door onvermogenden over 10 jaar worden betaald. De onkosten komen ten laste van de huiseigenaren. Er moet op worden gelet, dat deze aansluitingen zo praktisch mogelijk worden aangelegd, lettend op vorst, enz. Voor de gemeente kunnen ook brandkranen worden aangelegd, die 100 per stuk kosten voor aanleg, water gratis. Opgemerkt wordt, dat de buisleiding, al sluit Winkel niet aan, toch door de gemeente komt. Het parool is echter allen aansluiten of niemand. De heer Kamp, hoewel voor aansluiting, acht het toch beter, om voor daartoe wordt besloten, eerst een vergadering met de burgerij te houden. De directeur van het /Waterleidingbedrijf kan de mensen voorlichten en de oppositie zal dan niet zo groot zijn. De heer Sp aans acht deze voorlichting ook zeer gewenst. Dat kan grote invloed hebben op het oordeel van de mensen. Voordat wij hier beslissen, is dat nodig, te ver als thans de burgerij nog van deze zaak afstaat. De voorzitter acht voorlichting goed, maar acht het niet nodig, de beslissing in deze vergadering uit te stellen, voor de uitspraak van een te houden vergadering. als men er zich daar eens tegen verklaarde, werd de beslissing hier veel moeilijker. Op zulk een istorisch Niedorp, informatie blad 2020 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2020 | | pagina 15