-14- schoolbakken geledigd en later is er voor 12,55 uit de bak gehaald. Het nadelig meer 2, -. regenwaterbak heeft, zou ontheffing kunnen krijgen. Het ligt in de bedoeling met zijtakken vanaf het spoor naar Zijdewind en Terdiek te gaan; vanaf de school in het Wa arland met een zijbuis bij de Weel in onze gemeente. 1 juli 1922 denkt men met de buizen tot Hoorn te komen. Het bezwaar is dat betaald moet worden naar watergebruik en er is hier niet zoveel watergebrek. B en W doen in hoofdzaak het voorstel met het oog op de gezondheidstoestand. Spreker zag nog onlangs dat men bezig was de boel op de stoepen schoon te maken en men begrijpt niet hoe dat alles nog zo goed afkomt. De heer Re mpt acht dit laatste dan toch wel een bewijs dat er wel gebrek is. De voorzitter zegt dat er de laatste maal van de schuit met water van hier 21 bussen zijn overgebleven, van die voor Zijdewind 44 bussen. Deze bussen zijn in de saldo was voor de gemeente niet groot. De heer Re mpt: Dat het water niet genomen is, is wat anders, maar daaruit blijkt nog niet dat er geen behoefte was. De voorzitter wijst er bovendien nog op, dat dit jaar water uit Alkmaar gehaald kon worden, gemeenten evenwel die niet besluiten tot aansluiting, zullen daarvan naderhand verstoken zijn. Enkele vragen worden nog gesteld, die de voorzitter beantwoordt, o.a. dat voor personen die de aansluiting moeilijk kunnen betalen, de mogelijkheid bestaat de kosten in 10 jaar te betalen. De kosten worden berekend naar de bewoonbare oppervlakte, dus geen stallen en bedragen 12 tot een vloeroppervlakte van 50 m2 voor elke m2 De heer Bakker wijst er op dat het hem verbaasd heeft dat niet meer gebruik is gemaakt van de gelegenheid om water af te nemen. Spreker juicht waterleiding evenwel toe omdat de mensen dan gelegenheid hebben flink ruim gebruik te maken van goed water. Thans zijn de mensen gedwongen zich te behelpen en men doet goed als men maar niet vraagt hoe dat wordt gedaan, hoe bv. het vaatwater wordt behandeld. Dit jaar is duidelijk gebleken, hoe de sloten er in de bebouwde kom uitzien. De heer Over zegt dat het ook dit jaar wel een bijzonder droog jaar was en met waterleiding wordt de mensen toch ook de verplichting opgelegd zuinig te doen, niet te veel te kladden. Er kleven wel meer gebreken aan, als overstroming en bevriezen. De voorzitter verwacht dat er ook wel wat zal zijn aan te merken, maar de voordelen van waterleiding wegen ruimschoots tegen de nadelen op. Spreker wijst nogmaals op het gebruik van het smerige slootwater voor kopjes, enz. Goed gebruik van leidingwater wordt nooit verboden. De heer Ligthart is maar tegen de verplichting, vorig jaar werden de mensen verplicht een regenbak te hebben, nu weer deze verplichting. De heer Re mpt meent dat we dit jaar genoeg op de proef zijn gesteld. Nog steeds rijden we water voor onze beesten, want het gebrek geldt niet alleen de mensen. En zo is het ieder jaar. De voorzitter beaamt dat het van groot belang is voor het vee. Toen het vee het nortonwater kreeg, gaf dat bij iemand direct 40 l melk meer, wel een bewijs dat het vee goed drinkwater behoeft. De heer Rempt deelt nog mee dat het vee van achter uit het land komt om het water te drinken. i sto risch Nied orp, informatie blad 2020 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2020 | | pagina 14