-13- Vo lksgezondheid en de directeur van het Pr ovinciaal Wa terleidingbedrijf uit te nodigen een lezing te houden. Voor personen die het 't slechtst kunnen betalen, zou de Raad een besluit kunnen De heer Wi t vindt het moeilijk over een andermans portemonnaie te beschikken. Spreker heeft altijd nog hoop dat wanneer er een zijtak kwam van Ni euwe Ni edorp over Winkel en Barsingerhorn naar Sch agen, dat dan de verplichting tot aansluiting zou komen te vervallen. Andere leden geloven hier niets van. De verplichting zal wel blijven. De heer Borst is met het oog op de hygiënische toestanden een groot voorstander van waterleiding. Ee n vergadering van het Wi tte Kruis zoals de heer Visser aangaf, zou spreker zeer toejuichen. Ook de heer Gaijaard wijst op het slechte drinkwater en daarmee gepaard gaande besmettelijke ziekten. Qua gemeenteraad zijn we verplicht tot aansluiting te besluiten. nemen bij te dragen en het is een mooie regeling dat de aansluiting niet direct doch over een zekere termijn mag worden betaald. De heer Wi t zegt persoonlijk wel voor waterleiding te zijn. De heer Wi lken zegt dat de Raad wel tot aansluiting moet besluiten. Alleen bestaat bij hem de vrees dat het met het Wa terleidingbedrijf dezelfde kant eens mocht uitgaan als met het PEN. De heer Gaijaard gelooft dat men juist door de ondervinding met het PEN opgedaan, andere maatregelen gaat treffen, terwijl de heer Visser erop wijst dat bij verlies van het bedrijf, toch de Provincie de schade zal dragen en dus ook wij, als sloten we niet aan, moeten meebetalen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierop besloten tot aansluiting bij het Provinciaal Wa terleidingbedrijf. De gemeenteraad ziet duidelijk de voordelen van de waterleiding en heeft weinig moeite met de verplichting tot aansluiting binnen 40 meter van de hoofdleiding. Over de kosten van het water is in het geheel niet gesproken. Gemeente Oude Niedorp In Oude Niedorp komt het in de raad van dinsdag 30 augustus 1921. D e voorzitter memoreert dat na de laatste openbare raadsvergadering de directeur van het [waterleiding]bedrijf hier is geweest om inlichtingen te verstrekken. De hoofdbuis zou komen van Langedijk door He erhugowaard, langs het raadhuis hier naar de Zu iderbuurt over de Langereis naar H oorn. Uit gezondheidsoogpunt menen B en W niet anders dan tot aansluiting te kunnen adviseren. Er is wel niet veel propaganda gemaakt, doch Ni euwe Ni edorp heeft met algemene stemmen besloten aan te sluiten, wel een bewijs dat het advies van B en W niet misplaatst is. De heer Pluister gevoelt veel voor waterleiding, maar is ieder verplicht tot aansluiting O of is ontheffing te verkrijgen? Voorzitter zegt dat in de Bouw- en Woningverordening moet worden opgenomen, dat een ieder die niet meer dan 40 meter van de hoofdbuis is verwijderd, verplicht is aan te sluiten. B en W kunnen na advies van de gezondheidscommissie ontheffing verlenen, nl. wanneer voldoende zuiver water beschikbaar is. Het water wordt door de Gezondheidscommissie onderzocht. Iemand dus die goed nortonwater en een grote i sto risch Nied orp, informatie blad 2020 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2020 | | pagina 13