-11- Tijdens de aanleg van de waterleiding in Oud karspel. 1851 lukt het Van Lennep met Engelse geldschieters de Amsterdamse Duinwater-Maatschappij op te richten. Op 12 december 1853 wordt bij de Haarlemmerpoort het eerste duinwater verkocht voor 1 cent per emmer. De aanleg van waterleiding was particulier initiatief en kon winstgevend aangelegd worden in steden. Zo kwam er waterleiding in Amsterdam, maar ook in Den Helder, Alkt de Zaanstreek. Beslissingen tot aanleg waterleiding in de voormalige gemeente Niedorp door Ab Ki omp Betrouwbaar water uit de kraan is voor ons de normaalste zaak van de wereld, M aar vroeger was het anders, De regenput gaf lekker water, maar het was wel verstandig om het eerst te filteren en te koken en bij droogte was de put soms helemaal leeg en dan werd nog vaak slootwater gebruikt, Inleiding Tijdens een bezoek in 1811 aan Nederland stelt Napoleon vast dat een moderne drink watervoorziening prioriteit verdient, Het verschepen van water is ouderwets en omslachtig. M aar Napoleon heeft eerst andere prioriteiten. Het begin van de waterleiding in Nederland begint in 1845 op het landgoed Huis te M anpad tussen Heemstede en Vogelenzang. Mr. J acob van Lennep en zijn vrouw Henriëtta Roël genieten van het warme weer en om de dorst te lessen haalde Henriëtta een karaf koel helder duinwater uit de pomp en schonk twee glazen in. Het smaakte heerlijk, veel lekkerder dan het water uit de Vecht dat met schuiten naar Amsterdam werd vervoerd. Dit bracht Van Lennep op het idee om water uit de duinen via buizen naar Amsterdam te vervoeren. Dit moet wel gefinancierd worden, maar de welgestelde Amsterdammers weigeren te investeren. maar en I I isto risch Niedorp, informatieblad 2020 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2020 | | pagina 11