D -10- e gemeenteopzichter door Jaap K ooij Jarenlang kwam je deze gemeenteopzichter overal tegen bij nieuwbouw of verbouw van gebouwen. In zijn Morris, altijd ernstig kijkend, met de bouwtekening en zijn duimstok paraat, was hij niet altijd gezien bij degenen die het niet zo nauw namen met de maten. Op een vrijdagmiddag moest hij op de kerktoren van Aartswoud wat werk afschouwen van aannemer Wijn Deutekom met zijn jongens Willem en Jan. De mannen hadden het gebrui kelijke voeg- en metselwerk weer opgeknapt en ook wat houtwerk was meegenomen. Een discussiepunt was en bleef een van de stenen bakens die op de torentrans lag en bij onweer vanuit de Zuiderzee en de Wieringermeer er steeds weer De afsloeg. Hij werd er deze keer Foto coll. Modder dus maar niet meer opgemetseld. Er gaan verhalen dat de stompe vierkante toren van de kerk ooit als vuurbaken fungeerde vanwege het feit dat de kust bij Aartswoud als zeer gevaarlijk te boek stond. Het ontsteken van het vuurbaken zou ook wel gedaan zijn om schepen expres in moeilijkheden te brengen. Bij een schipbreuk kon dan de (arme) bevolking van het dorp profiteren van de goederen die aanspoelden. Het is niet bekend of en hoe vaak deze werkwijze door de Aartswouders werkelijk is toegepast. Die bewuste vrijdagmiddag was het werk klaar en de opzichter zou om vier uur komen afschouwen. Hij kwam echter niet opdagen en de mannen gingen maar naar huis voor de thee. Wijn had eerst nog wat woorden op een plankje geschreven voor de opzichter en zette dat bij de deur. Een half uur later verscheen de opzichter met een rood aangelopen gezicht bij de aannemer, zwaaiend met het plankje roepend dat hij deze godslasterende tekst niet nam en dat hij een volgend werk wel kon vergeten. Wijn pakte het plankje met de tekst Het werk is klaar! GVD en zei tegen de opzichter dat het helemaal niet godslasterlijk was: er staat Groeten van Deutekom! Als u om vier uur aanwezig was geweest, was al die trammelant niet nodig geweest. De zoons zaten een beetje te grinniken om de opzichter die pittig voor aap stond, de aangeboden kop thee weigerde, snel naar zijn auto liep en dit alles zo snel mogelijk wilde vergeten. Nieuwe Niedorp, november 2019 I I isto risch Niedorp, informatieblad 2020 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2020 | | pagina 10