-52- weet wel een betere plek voor de pastorie: 'ze had uitgedacht het huis en terrein, Nieuwe Niedorp, en thans bewoond en in gebruik bij den heer Rijksontvanger.' De als het gemeentehuis te wonen, zijn woning is gelijk kantoor. De raad besluit 'dat het genaamd het Armenhuis'. De gebouwen voldoen 'in genen deel meer doch om Ruil gebouwen en grond In de gemeenteraadsvergadering van 27 augustus 1866 komt een interessante ruil ter sprake. Nadat eerst de notulen van de vorige vergadering zijn voorgelezen en goedgekeurd, volgt agendapunt twee: Burgemeester (Dirk van der Stok) en wethouders delen mede dat de Kerkvoogden der Hervormden (Dirk van der Stok) een nieuwe pastorie willen bouwen, maar liever niet op de plaats waar de oude staat. Die ligt namelijk een eindje van de kerk af en ook nog naast een herberg. Het kerkbestuur staande aan de lage zijde tegenover de kerk, in eigendom behoorende aan de gemeente gemeenteraad ziet deze ruil ook wel zitten. De oude pastorie bevindt zich in een veel betere staat dan de meeste gebouwen van de gemeente. De lagere onderhoudskosten zijn belangrijk voor de gemeente die financieel niet erg draagkrachtig is. 'Ook staat dit gebouw aan de vaste kant der straat, hetwelk zij vermeenen voor een ontvangkantoor der belastingen ook niet te Verwerpen is.' De rijksontvanger komt nu aan dezelfde kant voor beide corporatien wenschelijk is, dat deze ruiling tot stand worde gebragt Het verlies van zeven roeden grond weegt voor de gemeente ruim op tegen de voordelen. Nieuwbouw of verbouw raadhuis? Het derde agendapunt in de vergadering van 27 augustus 1866 is 'de bouwvallige staat van het raadhuis en het daarnaast staande vroedvrouwhuis, alsmede de boerenwoning, even als vroeger de noodzakelijkste verbeteringen te doen plaatshebben, kan als nutteloos geld worden beschouwd en het daarom raadzaam wordt geacht het raadhuis en vroedvrouwhuis beide geheel te amoveren [slopen] en weder opnieuw op te bouwen en aan het zogenaamde Armenhuis zodanig herstelling te doen plaats hebben als nodig zal worden bevonden Twee weken later, op 12 september, zijn de plannen voor sloop en nieuwbouw blijkbaar van tafel, want de raad besluit dat 'het raadhuis met het annexe vroedvrouwhuis, ingericht zal worden tot woning voor de Secretaris en tegelijk tot woning voor de Veldwagter Die woning is nodig nadat een paar maanden eerder veldwachter Gerrit Jongejan vanwege wangedrag en daaropvolgende verregaande beledeging door di en Ambtenaar tegenover de Burgemeester' ontslagen werd. De veldwachter had bijna twintig dienstjaren in Nieuwe Niedorp en Oude Niedorp. Voor de vroedvrouw wordt een nieuwe woning gebouwd en het Armenhuis wordt hersteld. De totale geschatte kosten zijn 7.700 ,- waarvoor de gemeente een geldlening aangaat van 8.000,-, die over acht jaren moet worden afgelost. De gemeentelijke belastingen worden in dezelfde vergadering gelijk maar verhoogd. Eclectische signatuur In de archieven is geen bouwplan, bestek of begroting van de herbouw van het raadhuis te vinden. Ook ontbreken de notulen van het college van burgemeester en wethouders, zodat niet is na te gaan wat de verbouwing precies inhield en wie de architect was. Het is aannemelijk dat Van Wijngaarden dat was, omdat hij dan al aan de slag is voor de nieuwe pastorie. Beide bouwprojecten vielen onder de I listorisch Niedorp, informatieblad 2019 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2019 | | pagina 52