-47- D Ni N Men meldt nit Nieuwe Niedorp dd. 9 dezer: •Nadat onlangs in dit blad was vermeld, dat dc waar schijnlijk meer dan 4 ecuwen oudo kerk der Hervormde gemeente alhier eerlang gesloopt en door een nieuwe vervangen zou worden, hebben de Rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst een onderzoek doen instellen naar dc waarde, die aan het oudo gebouw te hechten is, en naar den staat waarin het verkeert. Na dit onderzoek hebben zij per missive aan kerkvoogden alhier kennis gegeven, dat deze kerk behoort tot de merkwaardige monumenten van Nederland, en dat er weinig dorpen zijn die zich kunnen verheugen in het bezit van een kerkgebouw, hetwelk dat te Nieuwe Niedorp in architectonische schoon heid en waarde evenaart, waarom liet te betreuren zou zijn, indien uit monument, hetwelk als een gcdenktcekcn van den ouderdom en den vroegeren rijkdom «Ier gemeente bewaard gebleven is, zonder noodzakelijkheid werd gesloopt. De S tuers die de gotische kerk uit de middeleeuwen nader 13 augustus 1875 een H N, rooms-katholieke kerken van t Veld, een driebeukige pseudo-basiliek, en van Hoogwoud en Westwoud, e kerkvoogden van edorp kregen te maken met de adviseurs Cuypers en beschouwden. Hiervan maakte De Heidersche Courant van verslag, Maar weinig dorpen bezitten een kerkgebouw dat deze kerk in architectonische schoonheid en waarde evenaart. 'We erkennen dat dit gebouw algehele restauratie behoeft. Z eldersche en euwedieper Courant, "J gaven het advies de kerk 13 augustus 1875 te herstellen. Er is nog wel overleg geweest tussen de rijksadviseurs en de kerkvoogden, maar de partijen kwamen niet tot een vergelijk. M en bleef bij de ingenomen standpunten. De kerkvoogden besloten de kerk te slopen en op dezelfde plaats een nieuwe te bouwen. Of de overheid ondanks het naast zich neerleggen van het advies een bijdrage heeft geleverd in de nieuwbouwkosten, behoeft verder onderzoek. De kerkvoogden gingen over tot de orde van dag, de financiering van de nieuwbouw vroeg de nodige aandacht. Het Nieuws van de dag van 9 december 1875 bevat een advertentie van notaris Abr. Sloos met de inhoud: 'Publieke verkoop van kerkmeubilair en gebruiksvoorwerpen en dergelijke. Ook bij de afbraak vrijgekomen lood, ijzer, steen en hout werd te gelde gemaakt of hergebruikt. Een oude bekende van de vroede vaderen van Nieuwe Niedorp kreeg de opdracht de nieuwe kerk te ontwerpen en de bouw te begeleiden. Dat was de stadsarchitect van Medemblik, de bevindelijke protestant Arnoldus Teunis van Wijngaarden. In 1867 en 1868 bouwde Van Wijngaarden respectievelijk de Nederlands hervormde pastorie en naar alle waarschijnlijkheid ook het gemeentehuis van Nieuwe Niedorp. Op zondag 16 december 1877 hield dominee A.C.H. Calkoen zijn eerste preek in de nieuwe kerk. De driehonderd nieuwaangeschafte gestoffeerde stoelen met geveerde zittingen waren tot op de laatste plaats bezet. Rest de vraag waarom de kerkvoogden het bouwkundige advies van Pierre Cuypers naast zich neerlegden. Hun oordeel was duidelijk, de kerk verkeerde in te diep verval om nog gerenoveerd te worden. Naar mijn mening had I I isto risch Niedorp, info rmatieblad 2019 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2019 | | pagina 47