In 1861 werd Jacob Klerk betrapt op valsheid in geschrifte. Hij had van bankbiljetten de cijfers vervalst en was daarmee betrapt toen hij ze in Amsterdam probeerde uit te geven. Hij werd op 8 april in het huis van verzekering te Alkmaar geplaatst. Uiteindelijk werd hij door het gerechtshof schuldig verklaard en veroordeeld tot 8 jaar tuchthuisstraf en geldboeten. -40- Timmerman Klaas Klaij uit Winkel werd op de veiling van 10 december 1867 koper van de oude pastorie, staande tegenover de Hervormde kerk voor afbraak. Dat moet het huis van J.C. Broers zijn geweest waar de rijksontvangers van de directe belastingen hadden gewoond die na de bouw van de nieuwe pastorie verhuisden naar de voormalige pastorie aan de Hoogzijde en waar tijdens de nieuwbouw de dominee werd gehuisvest. I lerberg 'De K roon Aaltje D oornbos was in 1867 eigenares van Herberg 'De K roon De aanwezigheid van haar herberg die omstreeks 1858 was gebouwd op de plaats naast de pastorie, waar eerder veldwachter Pieter Jongejan had gewoond, was een van de redenen waarom het kerkbestuur de pastorie wel wilde ruilen voor het huis van Broers met de 'V ezetuin (Zie 'De A rch itect A.T. van Wij ngaarden (1819-1900)' door Gerard de Vries) Jacob Klerk en Aaltje D oornbos waren getrouwd te Nieuwe Niedorp op 12 november 1853. Jacob was toen verwer van beroep en waarschijnlijk werkte hij bij zijn vader, M aarten Klerk, die een schilder- en glazenmakersbedrijf in Nieuwe Niedorp had. Op 23 december 1857 was Jacob Klerk v oor 700 eigenaar geworden van het voormalige huis met erf en tuin van veldwachter Pieter Jongejan, kadastraal bekend in sectie B nrs. 265 en 266, groot 8 roeden. Ik denk dat Jacob Klerk in het volgende jaar het bestaande huis heeft laten afbreken en op dezelfde plaats logement De Kroon heeft laten bouwen. Op 1 juli 1858 verleende hij Will em Zwaap hypotheek op zijn nieuw gebouwde logement. Dat was waarschijnlijk de reden waarom notaris Sloos op 6 juli 1861 logement De Kroon publiek verkocht. De verkoping werd gehouden in 'De K roon De verkoper was hypotheeknemer Will em Zwaap uit Barsingerhorn. De N otaris A.R. S loos, te W inkel, zal op zaturdag 6 juiij 1861, '5 avonds 6 Ure, in het logement de Kroon, te Nieuwe Niedorp, publiek verkoopen: Het LOGEMENT DE KROON, met daarbij behoorende ERF en TUIN, staande en gelegen te Nieuwe Niedorp, kadaster sectie B, nr. 266 en 502, te zamen groot 08 roeden. Nadere informatien zijn te bekomen bij bovengenoemde notaris, ten wiens kantore intijds de veilconditien ter inzage zullen liggen. O pregte Haarlemsche Courant 27 juni 1861 Klaas Doornbos, schoonvader van Jacob Klerk, werd voor 3.000 de nieuwe eigenaar. Deze Klaas Doornbos was op 15 april 1852 ook al eigenaar geworden van het Torenhuis. (Zie informatieblad nr. 68, m ei 2017) De Notaris H. SLOOS, te Winkel, zal op Zaturdag 6 Julij 1861, 's avonds 6 ure, in het Logement de Kroon, te Nieuwe Niedorp. publiek Verkoopen: Het LOKENEKT DE HSIOOXmet daarbij be- hoorende ERF en THIJS staande en gelegen te Nieuwe NiedorpKadaster Sectie B.Noe. 266 en 502te zamen groot 08 Roeden. Nadere informatien zijn te bekomen bij bovengenoem- den Notaris, ten wiens Kantore intyds de Veilconditien ter inzage zullen liggen. i sto risch N iedorp, informatie blad 2019 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2019 | | pagina 40