-36- Ruil De achter de oorspronkelijke pastorie gelegen boomgaard en de notweg die daar naartoe leidde, beide volgens het kadaster eigendom van de erven J.G. M ooijen, waren door middel van een legaat in 1835 overgedragen aan Eco Theodorus Scheltinga W interberg als vertegenwoordiger van de kerk. Antje Maars te Nieuwe Niedorp, Pieter Koomen en Arie Koomen, beiden te Kolhorn, gemeente Barsingerhorn, afgevers, de heer Eco Theodorus Scheltinga W interberg, acceptant van 31/32 delen in een boomgaard met daarbij behorende notweg naar de straat, te zamen groot 67 roeden 50 ellen gelegen in den Oosterpolder, gemeente Nieuwe Niedorp achter en annex den tuin der pastorij van gezegde Hervormde Gemeente, op den kada stralen legger bekend in sectie B nrs. 264 en 267 (notaris A.R. S loos, 26-11-1835, afgifte van legaat met acceptatie, akte nr. 3089.) Door ruiling werd de gemeente Nieuwe Niedorp in 1866 eigenaar van de oude pastorie aan de Hoogzijde en de hervormde gemeente werd daarbij eigenaar van de grond waarop het weeshuis had gestaan. Tot de ruiling van de zogenaamde ^Ve zetuin met de gereformeerde pastorie werden er in het voormalige huis van J.C. Broers ontvangers der rijksbelastingen gehuisvest. Daarna werden ze ondergebracht in de pastorie aan de Hoogzijde en woonde dominee Jacobus de Jong enige tijd in het huis van Broers tot de nieuwe pastorie eind 1867 gereed was. I let nieuwe ontvangkantoor der rij Bij de ruil was er een verschil van ongeveer 7 roeden grond in het nadeel van de gemeente, maar de gemeente vond dat niet opwegen tegen de voordelen van een beter onderhouden gebouw en de ligging aan de Hoogzijde. In de gemeenteraad werd dan ook besloten tot deze ruil. De oude pastorie werd woning voor de rijksontvanger en ontvang kantoor ten behoeve van de inning van de directe belastingen. Jan Anthonij van der Hucht werd de eerste bewoner. Hij verhuisde in 1868 van L aagzi jde 139, waar hij al een tiental jaren had gewoond, met zijn zuster Elize Adrienne naar het adres Hoogzijde 44. Jan Anthonij van der Hucht komt voor in de bestuursalmanak, vol. 29: 'D irecte belastingen, Controle Alkmaar, Nieuwe Niedorp, c.a., J. A. van der Hucht, 12 april 1856, 22 maart 1860'. ksbelastingen _inks de pastorie, daarachter de kerk van de doopsgezinde gemeente. In het midden het huis van de rijksontvangers. isto risch N iedorp, informatieblad 2019 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2019 | | pagina 36