-34- Nieuwe Niedorp. In zijn plaats werd op 5 oktober 1823 J. M aasen van de Kuinre in Overijssel (classis Kampen) tot predikant bevestigd. Hij zou tot 1863 aanblijven. Op 1 juli 1863 werd Jan Maasen na veertig jaar op eigen verzoek emeritus verklaard. Als opvolger van dominee Maasen werd Jacobus de Jong, predikant te Broek in Waterland, benoemd. Volgens het bevolkingsregister vestigde hij zich met vrouw en zoon Egbert Will em op 9 oktober 1863 in Nieuwe Niedorp. Een tweede zoon, Andre Johan, werd geboren te Nieuwe Niedorp in het huis staande aan de Hoogzijde op 6 juni 1866. C ornelis Jacobus, de derde zoon, werd geboren te Nieuwe Niedorp in het huis staande aan de Laagzijde op 28 augustus 1868. A ndre Johan werd dus geboren aan de Hoogzijde en Cornelis Jacobus in de nieuwe pastorie aan de Laagzijde. Helaas worden er in de geboorteakten geen huisnummers vermeld. Ik ga er maar van uit dat Andre Johan nog geboren is in de oude pastorie aan de Hoogzijde met huisnummer 53 en Cornelis Jacobus in de nieuwe pastorie aan de Laagzijde met huisnummer 139. I n de tussentijd heeft het domineesgezin gewoond in de voormalige woning van Jurriaan Broers die tijdelijk ingericht was als pastorie. Dat huis had toen huisnummer 116. De nieuwe pastorie werd gebouwd op de plaats waar het in 1812 afgebroken weeshuis, met huisnummer 115, had gestaan Op 10 oktober 1818 werd Jurriaan Christiaan Broers ook eigenaar van de naast zijn woning gelegen Wezetui n Hij kocht toen van weesmeesters Fredrik Pluis en Jan Cornelisz Wit een erf of hofstede van het bevorens gestane weeshuis genaamd de W ezetuin, groot drie sneezen tien roeden, gelegen te Nieuwe Niedorp op de Laagzijde, Om 273 (not. J. Roggeveen akte nr. 0766) De woning van Jurriaan Christiaan Broers Bij de invoering van het kadaster was J.C. Broers eigenaar van huis nr. 116. Volgens de kadastrale gegevens was hij winkelier van beroep, maar uit de gegevens van de burgerlijke stand, bijvoorbeeld bij de aangifte van de geboorte van zijn zoons, blijkt hij zonder beroep te zijn. Bij de burgerlijke stand vinden we ook de vermelding van Jurriaan Christiaan Broers die op 20 maart 1834 is overleden te Nieuwe Niedorp. Hij was op 22 januari 1817 getrouwd te Hoorn met Aafje Voget. Ook toen was hij zonder beroep. In Nieuwe Niedorp werd twee keer de geboorte van een Jan Henricus Broers aangegeven, eerst werd op 3 oktober 1826 een zoon van die naam geboren die op 28 december 1826 is overleden, vervolgens werd nog een Jan Henricus geboren op 12 maart 1829. Een jongere broer van Jurriaan Christiaan, Jan Broers, was chirurgijn-geneeskundige van beroep. Dat kan een aanwijzing zijn dat Jurriaan Christiaan mogelijk medicijnen verkocht en een soort apotheker was. In ieder geval is het huis waarin hij woonde in vroeger tijden de woning geweest van diverse chirurgijns en apothekers. In de Opregte Haarlemsche Courant van 5 november 1789 vinden we de volgende advertentie, Wordt geadverteerd, dat op den 21 December 1789, te N ieuwe Niedorp in de Herberg de Roode Eenhoorn, s avonds ten zes uuren, publicq zal worden opgeveild en aan den meestbiedenden verkogt, Een BUITEN- VERBLYF, met beste Sch uiframen en een doorgaande Gang, regt tegen over de Kerk te Nieuwe Niedorp, zynde een Steene Huis, voorzien van een Beneden en een Bovenkamer, beide behangen, nog drie vertrekken, en Kookkeuken, Regenwatersbakken, Kelder en alle Co m moditeiten, mitsgaders een extra mooie Tuin met Vrugtboomen, nevens een Ch irurgyns- en Apothecars- W inkel, daar in ook nu onlangs met goed succes door eenen Doctor gefrequenteerd. Van heden af daaglyks te bezien. isto risch N iedorp, informatie blad 2019 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2019 | | pagina 34