-21- gevraagd, door J. LE CLERCQ, Nieuwe Niedorp. Slagersk nechten De slagersknechten zijn in deze geschiedenis over slagers a nog niet veel aan de beurt gekomen, Daarom toch vJlOyd oIb110\>IH tenslotte nog aandacht voor de knechten, speciaal voor een slagersknecht uit Harenkarspel en een knecht van Jan le Clercq. De namen van deze knechten zijn bewaard c Schager Courant, gebleven door een verslag van een zitting van de 25 april 1922 rechtbank in Alkmaar. Voor de arrondissementsrechtbank te Alkmaar werd in de zitting van dinsdag 2 mei 1922 de strafzaak tegen Augustinus Korver behandeld. Hij was geboren te Heerhugowaard op 8 augustus 1902 als zoon van Pieter Korver en van J antje D am. Augustinus Korver was in 1921 boerenknecht in Hoogwoud geweest maar woonde vanaf 14 december weer bij zijn vader in Harenkarspel. Ze woonden daar in huis bij Cornelis Stam. Pieter Korver was slager van beroep en Augustinus hielp wel eens vlees rondbrengen. Op zaterdag 7 januari 1922 reed Augustinus op zijn fiets met daarop een mand met vlees op de Schulpweg in Nieuwe Niedorp. Hij reed het erf op bij Cornelis Kaaij en raakte in gesprek met diens vrouw T etje L aan. Toevallig had zij bij slager Le Clercq 3 pond vlees besteld en dacht daarom dat Augustinus het vlees kwam brengen. Ze vroeg of hij de knecht van Le Clercq was, waarop de jongen antwoordde dat hij een zoon was van Ott van de Langereis en nu het vlees van Le C lercq rondbracht omdat diens knecht weg was. Augustinus gaf haar toen een pakje vlees met, naar zijn zeggen, 3 pond vlees. Hij vroeg er 2,40 voor want het was 80 cent per pond. Ze betaalde altijd 90 cent per pond, maar het was een dubbeltje afgeslagen, zei hij. Vrouw Laan dacht hetzelfde vlees te hebben ontvangen dat ze altijd had, maar toen ze in de keuken kwam zag ze al gauw dat het van mindere kwaliteit was. Het was minder vet en niet de kwaliteit die ze gewoon was te ontvangen van slager Le Clercq. Augustinus was nog maar net vertrokken of de knecht van Le C lercq Abraham M ijts, kwam met de bestelde 3 pond vlees aan. Abraham werd weggestuurd want ze had nu al vlees. Tijdens de rechtszaak trad Jan le Clercq op als getuige. Hij verklaarde dat 3 pond rundvlees bij hem besteld was die op 7 januari bij Cornelis Kaaij bezorgd moest worden. De rijksveldwachter van Harenkarspel, Schouten, verklaarde nog dat beklaagde Augustinus Korver wel meer zo met vlees rondging om het aan de man te brengen. De officier van justitie eiste tenslotte 3 maanden gevangenisstraf en een proeftijd van 3 maanden. De beklaagde barstte daarop in huilen uit en zei dat zijn vader al 4 maanden weg was en hij nog geen bericht van hem had gehad. Op 9 mei deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen Augustinus Korver. Hij werd veroordeeld tot 3 maanden voorwaardel ijk. Ai kmaar, najaar 2019 Bronnen, I n fo rmatieblad Histo risch Niedorp Reg ionaal Arch ief Alk maar, persoonsgegevens Stadsarch ief Amsterdam Internet Delpher, krantenadvertenties Fotocollectie P. de Graaf isto risch Niedorp, info rm atie blad 201 9 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2019 | | pagina 21