-12- 1912. L inks op de foto van de Hoogzijde te Nieuwe Niedorp zien we, naast een gedeelte van de voormalige herberg 'De Kroon' de slagerij van Jan le Clercq en vervolgens kruidenier Van der Haagen, het postkantoor en aangegeven als 'slageresse'. I nmiddels was zoon Fredrik 19 jaar oud en hij zal zijn de smederij. (Collectie P. de Graaf) De slagerij van Fredrik Brands stond naast herberg 'De KrOOn' De eerste slager in een slagerij op deze plek was Krijn Brands. Hij was geboren op 3 juni 1800 te Westwoud als zoon van Andries Brands, van beroep vleeschhouwer en van Luijduw Pieters. Zijn vader was dus al slager. Hij trouwde op 29 december 1825 te Nieuwe Niedorp als broodbakkersknegt met Trijntje Pluis, dochter van Fredrik Pluis en van Dieuwertje Slikker. Op 28 januari 1826 overleed hun zoon Andries die al voor de bruiloft was geboren op 12 december 1825, dus was hij nog maar 7 weken oud. Krijn Brands was eerst knecht bij bakker Fredrik Pluis maar begon later een slagerij in huis nr. 55 aan de Hoogzijde. W anneer precies heb ik niet gevonden, maar als Krijn Brands is overleden, op 17 september 1849 in huis nummer 55, wordt in de overlijdensakte als zijn beroep slagter en koopman opgenomen. Op 4 februari van dat jaar was in datzelfde huis zijn zoon Jan geboren. Trijntje Pluis bleef achter met vier zoons, Fredrik, Andries, Simon en de pasgeboren Jan en drie dochters, Dieuwertje, Aafje en Luiduw. Volgens het bevolkingsregister 1850-1860 werd na het overlijden van haar man de slagerij overgenomen door Trijntje Pluis. Haar beroep wordt in dat register moeder geholpen hebben in de slagerij net als zijn broers Andries, die drie jaar jonger isto risch N iedorp, informatie blad 2019 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2019 | | pagina 12