F N.Niedorp In 1888 en 1889 werkt de 24 -jarige Josephus Hendrikus Petrus In 1896 meldt de Schager Courant een tweede tentoonstelling ter gelegenheid van een in Nieuwe Niedorp gehouden festival. Hij exposeert schilderijen en krijttekeningen, volgens de verslaggever eene fraaie collectie, welke ten zeerste voor zijn talent getuigde Na de uitvinding van de fotografie in 1826 door Joseph Niépce en de eerste portretstudio in Parijs (1854) kwam het laten maken van een foto langzamerhand onder het bereik van het grote publiek. Zelf een foto maken bestond nog niet, dat kwam pas na de uitvinding van de Kodakcamera met een fotorolletje door George Eastman Coppens, afkomstig uit Lochem als leerling-fotograaf bij Jacob. Ook Coppens combineert de schilder kunst met de fotografie en zal later het grootste deel van zijn werkzame leven als fotograaf in Purmerend doorbrengen. De samenwerking met Remmert Swagerman duurt niet lang. Al in februari 1890 adverteert Jb. O udes als Portretschilder en Photograaf met het aanbod om levensgrote portretten te maken, zowel gefotografeerd als geschilderd. De naam van Swagerman wordt niet meer genoemd. Carte de visite van ds. A.C.H. C alkoen en zijn echtgenote mevr. J.H.J. C alkoen-Jonker. Hij was predikant van de Hervormde Kerk in Niedorp van 1870-1894 en ging toen met emeritaat. De foto werd gemaakt door Jb. Oudes rond 1890. B ron: Reg ionaal Arch ief Ai \egionaal Arch ief A Ikmaar, beeldbank. De verhouding blijft echter goed. In maart 1890 heeft Jacob Oudes een tentoonstelling in het lokaal Prins Maurits van den heer R. Swagerman van crayon - en olieverfportretten. Volgens het verslag in de Heldersche en Nieuwedieper Courant trekt de tentoonstelling veel belangstelling en zijn de portretten zeer gelijkend en verdienstelijk afgewerkt. In dezelfde tijd adverteert Jacob ook weer voor een schildersknecht voor een jaar vast werk Het huisschilderwerk loopt dus ook nog steeds door, maar mogelijk heeft hij daar zelf steeds minder tijd voor en ligt zijn hart bij het kunstschilderen. In mei 1894 verkoopt Remmert Swagerman de Prins Maurits voor 9.000 aan Pieter Haringhuizen en verlaat met zijn gezin Nieuwe Niedorp. I I i sto risch Niedorp, info r m atieblad 2019 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2019 | | pagina 9