-39- In tegenwoordigheid Tan het bestuur had gisteren de officiccle proefmaling plaats van het stoomvijzel gemaal gesticht in dit jaar, aan en ten behoeve van den naby deze stad gelegen Overamstelschen polder, en gebouwd op do plaats van den thans gesloopten windvijzelmolen. Zoowel gebouwen als stoomwerktuig met ketel en vijzel, vervaardigd naar de plannen en onder de lei ding der hccrcn J. C. do Leeuw en W. T. A. Beye- rinck, ingenieurs-bureau voor stoombomaling alhier, gaven blyk volkomen aan bet doel te beantwoorden. Per minuut en by 82 omwentelingen van den vijzel, waarby het stoomtuig .">8 slagen in hetzelfde tijdvak doet, werd een hoeveelheid water van ruim 30 knb. meter tot de hoogte van 250 M. uitgeslagen. De stoommachine, do stoomketel en het gaande werk werden vervaardigd door de hecren Gebrs. Schutte fabrikanten van stoom- en andere werktuigen alhier, cn de gebouwen door den aannemer W. Rus, to Nieuwe Niedorp. In het Algemeen Handelsblad van 6 decem ber 1880 verscheen het volgende persbericht: In tegenwoordigheid van het bestuur had gisteren de officïeele proefmaling plaats van het stoomvijzelgemaal, gesticht in dit jaar, aan en ten behoeve van den nabij deze stad gelegen Overamstelschen polder, en gebouwd op de plaats van den thans gesloopten windvijzelmolen. Zowel gebouwen als stoom werktuig met ketel en vijzel, vervaardigd naar de plannen en onder de leiding der heren J.C. de Leeuw en ^W.T.A. B eijerinck, A UI A 1 QQfï Algermeen Handelsblad, 6 december I880 ingenieurs-bureau voor stoombe- maling alhier, gaven blijk volkomen aan het doel te beantwoorden. Per minuut en bij 32 omwentelingen van den vijzel, waarbij het stoomtuig 58 slagen in hetzelfde tijdvak doet, werd een hoeveelheid water van ruim 30 kub. meter tot de hoogte van 2.50 M. uitgeslagen. De stoommachine, de stoomketel en het gaande werk werden vervaardigd door de heren Gebrs. Schutte, fabrikanten van stoom- en andere werktuigen alhier, en de gebouwen door den aanemer W. R us, te Nieuwe Niedorp. In de loop van de jaren is het gemaal, dat eerst helemaal buiten de stad lag, opgenomen in de uitbreidingen van A m sterdam. Vandaag de dag bevindt het gemaal zich in het Flevopark. Het heeft de status van rijksmonument gekregen. Het doet echter geen dienst meer als gemaal. Al in 1916 werd de schoorsteen gesloopt nadat overgegaan was op elektrische bemaling. Het gemaal anno 1922. De schoorsteen werd gesloopt in 1916 Nog maar enkele jaren geleden werd een prijsvraag uitgeschreven door het Amsterdamse stadsdeel Zeeburg die resulteerde in de inrichting van het gemaal als destilleerderij met proeflokaal. isto risch Niedorp, info r m atie blad 2019 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2019 | | pagina 39