-35- zogenaamde 'Oude Molen', die als 'De Drie Gezusters' een tweede leven kreeg. van het raadhuis van Nieuwe Niedorp was aangebouwd, Ongetwijfeld was deze stal onderdeel geweest van de toenmalige herberg. Later werd de gebruikelijke doorrijstal aan de oostzijde onderdeel van de 'Prins Maurits'. Jacob van der Stok senior is overleden op 17 september 1836. H ij was tachtig jaar geworden. Bij een openbare verkoping op 23 januari 1837 door notaris Roggeveen voor zijn erfgenamen werd Simon van der Stok, de schipper en een van de erfgenamen dus, eigenaar van de woning aan de Laagzijde. Hoe het raadhuis en omgeving er in die tijd uitzagen is niet meer te achterhalen. Alleen de kadastertekening van 1832 geeft nog een indruk. Omstreeks 1866 werd een nieuw raadhuis voor de gemeente Nieuwe Niedorp gebouwd. Het bestaande raadhuis en de naastgelegen gemeentewoning werden daarbij gesloopt. Jacob van der Stok, timmerman en molenmaker Jacob van der Stok junior was behalve herbergier ook timmerman en molenmaker van beroep. Volgens het stamboek onderofficieren en manschappen was Jacob van der Stok, geboren te Nieuwe Niedorp op 21 augustus 1796, zoon van Jacob van der Stok en van Trijntje Kuiper, nummerverwisselaar met zijn broer Dirk van der Stok, die bij de loting nummer 4 getrokken had. Jacob had zelf nr. 26 geloot, een nummer dat hoger was dan 4, en hij was dus eigenlijk vrijgesteld. Volgens genoemd stamboek werd Jacob van de Stok uit het militiedistrict nr. 12, militiecanton Broek op Langedijk, gemeente Nieuwe Niedorp, in het jaar 1815 tot de landmilitie geroepen. Hij bracht het tot korporaal. Op 15 maart 1820 ging Jacob van der Stok met paspoort. Dat wil zeggen dat hij toen zijn diensttijd erop had zitten. Hij trouwde als timmerman te Wi nkel op 11 juni 1820 met Aaltje Fekke. In W i nkel werden ook hun oudste vier kinderen geboren zodat aangenomen mag worden dat hij zijn bedrijf toen in Wi nkel ui toefende. Vanaf 1828, toen hij de 'Prins Maurits' van zijn vader overnam, woonde het gezin in Nieuwe Niedorp. Waarschijnlijk had herbergier/timmerman Jacob van der Stok junior zijn opslagruimte in het pakhuis aan de westzijde van het raadhuis, dat eerst stal geweest was. Zijn timmerbedrijf was vermoedelijk gevestigd geweest naast of in een ruimte in de herberg of nog in W i nkel. In ieder geval verkocht Jacob van der Stok op 21 februari 1864 een pakhuis met aangetimmerten en erf, staande en gelegen in de gemeente Nieuwe Niedorp, kadastraal sectie B nr. 458 groot 3 roeden 86 ellen, de voormalige stal. Koper werd W illem Rus, timmerman en molenmaker, wonende te Nieuwe Niedorp. Deze kreeg zo de kans om in Nieuwe Niedorp zijn eigen timmerwinkel te bouwen. Dat zal ook te maken hebben gehad met de sloop van het naastgelegen oude raadhuis met de gemeentewoning. Mogelijk heeft Will em Rus bij de bouw van het nieuwe raadhuis zijn capaciteiten ingezet. Van Jacob van der Stok heb ik, behalve de bouw en restauratie van de Westermolen van de Oosterpolder, weinig werken gevonden. Zoals we hierna nog zullen zien adviseerde hij nog bij de aankoop van een andere molen van de Oosterpolder, de istorisch Niedorp, informatie blad 2019 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2019 | | pagina 35