M eester-ti mmerlieden en - molenmakers -34- 1787-05-21: toen voor 350 gulden de herberg 'Prins Maurits' van Pieter Groot. Aat Wit schrijft in zijn boek overigens 'Schippers Welvaren', maar dat had te maken met de Franse tijd 12 september 1828 de herberg van zijn vader voor 1.400. Een andere zoon, Simon door Jaap van Beek Inleiding Cornelis, zoon van Jacob van der Stok en van Neeltje Kweldam, ook wel Queldam, werd geboren te Nieuwe Niedorp op 13 januari 1786. O ver hem vond ik een interessant bericht in de Historie en Gedenkschriften van de Maatschappij tot redding van drenkelingen Te Nieuwe Niedorp was een kind van Jacob van der Stokgenaamd Corneliséén en een vierendeel jaars oudmet een kinderwagentjedaar het met den leiband aan vastgebonden wasin 't water geraakt. Er verliep wel een vierendeel uurs, eer hetzelve kon gekreegen worden; en toen toonde het geen blyk van leven. Men bragt het ten huize van Jurriaan Diepen, aan wiens huis zich de Texelsche Mr. Chirurgyn Hermanus van Aken bevondt, die hetzelve door de gewoone voorgeschreevene redmiddelen, binnen twee uuren, weder volkomen bybragt. Hermanus van Aken ontving de uitgeloofde premie van zes ducaaten. (Historie en gedenkschriften van de Maatschappij tot redding van drenkelingen, opgericht binnen Amsterdam MDCCLXVII, u itg ifte 1780) Genoemde Jurriaan Diepen woonde in 1787 aan de Hoogzijde, schuin tegenover de wipbrug over de Voorsloot naar de Westerweg, naast de meesterchirurgijn S ipke Tjeerds. Schipper Jacob van der Stok woonde aan de overkant van de Voorsloot, aan de Laagzijde, in het huis waar eerder Simon Oudeman had gewoond, grootvader van Jacob van moederskant. De drenkeling Cornelis van der Stok speelt in het hierna volgende verhaal geen rol meer. H ij is op 41 -jarige leeftijd als werkman te Nieuwe Niedorp overleden op 15 augustus 1827. Op 22 maart 1801 werd Jacob van der Stok behalve schipper ook herbergier. Hij kocht waarin men toen leefde en de naam van de Oranjes niet gebruikt mocht worden. Jacob van der Stok kocht na het overlijden van Jacob Kaij in het armenhuis, op 25 april 1812 van diens weduwe M aartje Kuiper ook een woonhuisje aan de Hoogzijde getekend met nummer 21 voor 63 F ranc. Het moet aan de Oostzijde van de herberg hebben gestaan. De herberg had toen nummer 22. Ook zoon Jacob van schipper/herbergier Jacob van der Stok, Jacob van der Stok junior dus, had een dubbel beroep. Behalve kastelein was hij ook timmerman. Hij kocht op van der Stok was als schipper opvolger geworden van zijn vader. Schipper/herbergier Jacob van der Stok bezat volgens het in 1832 ingevoerde kadaster omstreeks die tijd behalve het huis aan de Laagzijde ook nog een stal en erf, staande en gelegen naast een woning van de gemeente Nieuwe Niedorp die aan de westzijde isto risch N iedorp, informatie blad 2019 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2019 | | pagina 34