-26- Jaarlijks was aan het scheepshok veel onderhoud nodig. Tegen het eind van de 18e eeuw leverden Pieter Korff en Jan van Scheyen een aantal scheepsladingen wier om de gaten in de wierdijk van het scheepshok op te vullen. Ook moest de Kolhorner haven regelmatig op diepte gehouden worden. Het Kolhornerdiep, dat dicht onder de zeedijk langs stroomde, was wel een getijdenstroom met schurende werking, maar de bevolking moest zo nu en dan toch een handje helpen met modderen in de haven. Zo nam Leendert Roos uit Kolhorn een park modderwerk in de haven aan voor 26:--:--. Hij had de verplichting om de opgehaalde specie op het scheepshok (de losse wierdijk in zee) te deponeren. Elk jaar kreeg het schippersgilde van het College van Gecommitteerde Raden van West-Friesland en het Noorderkwartier 250:--:-- subsidie, te besteden aan het onderhoud van het Kolhorner scheepshok. Verder had het schippersgilde voor de dagelijkse gang van zaken in de haven een oppasser en een gildeknecht in dienst. De haven is hier in 1915 nog vol in bedrijf. We zien enkele aken, jollen, een tjalk en een koftjalk, het molentje van Droog en drogende ansjovisnetten ens de Franse overheersing van Holland werden alle gilden opgeheven. In 1798 hield het Kolhorner schippersgilde op te bestaan, toch stonden er toen nog 36 Kolhorner schepen bij het gilde geregistreerd en aan het havenonderhoud betaalden 94 Kolhorner huisgezinnen. In de jaren na de opheffing van het schippersgilde bleef de lichterschipperij de eerste jaren nog redelijk floreren, maar in 1824 bij de ingebruikstelling van het Noordhollandskanaal, brak er in Kolhorn een moeilijke tijd aan voor de schippers. Nog maar elf ligters, koffen en tjalken werden er in 1832 in de Kolhorner haven geteld. De bestaansmogelijkheden in de stukgoed- en turfvaart werden in de 19e eeuw steeds minder. Steeds meer Kolhorner schippers zochten hun heil in de visserij, met name de palingvisserij nam een hoge vlucht in Kolhorn. En aan het eind van de 19e eeuw, begin 20 e eeuw kreeg Kolhorn bekendheid als aanvoerhaven in het voorjaar van ansjovis, ook wel sjoop genoemd, maar dat is weer een heel ander verhaal. Wi nkel, voorjaar 2019 I I i sto risch Niedorp, informatieblad 2019 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2019 | | pagina 26