J. H -19- In 1892 ging hij als jong ingenieur naar Nederlands- Indië. Eerst was hij daar werkzaam als ingenieur bij de Waterstaat en Burgerlijke Openbare Werken. In 1911 werd hij hoofd van de afdeling Irrigatie van het departement van Burgerlijke Openbare Werken. (D it staat in de Schager Courant van 8 juni 1938, maar dat hij dan in november 1893 al weer in Nieuwe Niedorp is, lijkt mij onwaarschijnlijk. A.K.) Delft (1918 tot 1938). In D elft doceerde hij tropische Jo izen is overleden te 's-G 1945. oris H aringhuizen en de waterfiets door Ab Ki omp In de Texelse Courant van 16 nove mber 1893 stond het volgende artikeltje: Door den heer J. Haringhuizen, civiei'ingenieur te Nieuwe Niedorp, is dezer dagen een watervélocipède vervaardigd. Dit nieuwe soort rijwiel bestaat uit twee groote houten voorwielen met schoepen, terwijl tot achterwiel een groote, blikken, cilindervormigen trommel dienst doet. Het geheel wordt op dezelfde wijze als een gewoon driewielig rijwiel in beweging gebracht. Zondag j.l nam de heer Haringhuizen een proef met zijn uitvinding. Een groot aantal nieuwsgierigen woonden deze proefneming bij. Het bleek, dat men met dit voertuig, al voldeed het niet geheel aan de verwachting, toch met betrekkelijk kleine krachtsinspanning een goede snelheid kan verkrijgen. Ir. Joris Haringhu Joris Haringhuizen werd op 15 februari 1869 te Twisk geboren. In 1874 woonde hij in Nieuwe Niedorp. Zijn vader was boer en aanvankelijk was Joris bestemd om zijn vader op de boerderij op te volgen. Joris had blijkbaar andere ideeën over zijn toekomst. Hij ging lessen volgen bij het hoofd der school in de Hoogwouderweere, de heer Van Wijk. Op 16-jarige leeftijd deed hij het toelatingsexamen voor de Mi l itaire Academie. Hij werd echter afgekeurd en kwam toen in de 3 klas van de hbs te Alkmaar. Na de hbs is hij waterbouwkunde gaan studeren in Delft. Hij keerde in 1915 terug naar Nederland waar hij hoogleraar weg- en waterbouwkunde werd aan de Landbouwhogeschool te W ageningen van 1915 tot 1918. D eze functie heeft hij vervuld tot zijn aanstelling als hoogleraar aan de Technische Hogeschool te igatie bij de afdeling weg- en waterbouwkunde. Joris Haringhuizen is in 1895 getrouwd met Josephine Christine Gout (1876-1933). Ze hebben zes kinderen gekregen waarvan er twee op jonge leeftijd zijn overleden. oris Haringhu ravenhage op 22 jun isto risch Niedorp, info r m atie blad 2019 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2019 | | pagina 19