-17- Heden overleed, uuiit on kalm, onzo lier© Man, Vader, Behuwd- en Grootvader do Heer JACOB OUDES, in don ouderdom van 63 jaar. Wed. G. OUDES-STAPEL. K. OUDES. G. STENGER—0UDE6. A. J. STENGER. R. OUDES. W. J. OUDES— TIJMENSEN, en Kleinkinderen. Amsterdam, 31 Augustus 1921. J. J. Cre«norple>iu 31 i. Bcaookcn kunnen niet worden afgewacht. Do teraardebestelling tal plaats vinden op Zaterdag 8 Septemlter, op de Familiebe- prnafplaats „Te Vraag", to ongeveer 2 uur. (46702) J Deze M arinus Cornelis Thomas Vermeulen (1868-1941) is eveneens kunstschilder en woont aan de M iddenweg 70 in de Watergraafsmeer te Amsterdam. Hij is afkomstig uit Tilburg, en schilderde net als Jacob Oudes het Hollandse landschap. Het verslag over 1906 van Arti et Amicitiae maakt voor het eerst melding van Jacob Oudes, namelijk als naderhand, dus in 1907, aangenomen gewoon lid uit Amsterdam. In het jaarverslag 1907 staat hij in de reguliere ledenlijst, die overigens nogal wat onderscheidingen kent zoals heren/dames, uit Amsterdam of daarbuiten en kunstli evende leden. Echter, reeds het jaarverslag 1909 maakt al geen melding meer van Jacob Oudes. De notulen van dat jaar geven geen uitsluitsel over de reden van het einde van het lidmaatschap. In de familie gaat het verhaal dat Jacob op slechte voet staat met Arti bestuurslid George Hendrik Breitner, omdat die Jacob, ten onrechte, er van beticht slechts foto s na te schilderen. Well icht ligt daar een verklaring voor dit kortstondig lidmaatschap. Opmerkelijk is dat juist Breitner met onder andere zijn bekende serie schilderijen van Geesje Kwak (meisje in kimono) gebruik heeft gemaakt van de fotografie ter ondersteuning van zijn schilderkunst. Huis Te V raag Na een expositie van olieverfschilderijen in 1908, hij is inmiddels 50 jaar, wordt het publicitair wat rustiger rond Jacob Oudes; kennelijk is hij in staat om met de opgebouwde naamsbekendheid voldoende opdrachten te krijgen. Dochter Guurtje, inmiddels naaister van beroep, gaat in juli 1909 op zichzelf wonen om op 21 juli 1910 te trouwen met Arnoldus Johannes (Nol) Stenger. In 1914 vliegt ook Rembrand uit. De dan 25-j arige bouwkundige trouwt in oktober met Will emina Jacoba Tijmensen, een aannemersdochter. Rembrand zal vanaf 1918 als firmant van aannemingsbedrijf Tijmensen Oudes nog vele woningen in Amsterdam gaan bouwen, in het bijzonder in het Tuindorp Oostzaan acob en Grietje zijn weer samen als ze in april voor derde keer binnen Amsterdam verhuizen, nu naar het J.J.Cremerplein nr. 31-1 hoog. Jacob nadert de 60 jaar, maar schildert onverdroten door. Een voorbeeld hiervan is het portret dat zijn neef, oomzegger en naamgenoot Jacob Oudes krijgt aangeboden ter gelegenheid van zijn huwelijk in mei 1918 met Pietje Terpstra in Harlingen. Op 31 augustus 1921 overlijdt Jacob Oudes in Amsterdam. Hij wordt begraven op de begraafplaats Huis te vraag aan de Rijnsburgweg 51 in A m sterdam. 1917 Overlijdensadvertentie in het Algemeen Handelsblad, 1 september 1921 isto risch Niedorp, info r m atie blad 2019 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2019 | | pagina 17