-44- De gedachtegang van een dienstweigeraar was als volgt: "Ik die n uw meester niet en ik laat me niet opleiden om te doden!" M aarten Mooij vertelde me dat Schermerhorn aan de basis stond van de coöperatieve Boerenleenbank maar ook bijvoorbeeld van de coöperatieve bakkerij in W inkel. De fascisten zagen de coöperatie als iets gevaarlijks dus dit was al een revolutionaire daad op zich. Liefde en zorg versus wantrouwen en strijd. Het doet me sterk denken aan nu moet ik zeggen. Er ontstonden meer gebruikersverenigingen zoals Rochdale, wat oversloeg naar heel Nederland. Maar ook bijvoorbeeld iets als de leesportefeuille voor armen was een idee van onze dominee. Mooi detail dat Maarten vertelde, is dat de pastoor in t Veld preekte dat ze niet zondag naar het voetbal in Nieuwe Niedorp mochten kijken! waren ze daar in 't Veld en bij het klooster als de dood voor. debatten Herman Vrede, Verito Bakker en zo nog velen. Schermerhorn organiseerde bijeenkomsten bij terugkeer ter verwelkoming van een dienstweigeraar. Ik hoorde van Gerry Biesheuvel-Helder het begrip donker West-F riesland Dat betekent zoiets als dat het protestantse geloof er wel was maar dat men het er totaal niet nauw mee nam. Ik hoor de naam Ype Dijkstra, burgemeester van Nieuwe Niedorp en voorzitter van de ANDO. H oe sterk was die beweging! Via de mail kreeg ik een artikel over de angst voor de rooie horden van Schermerhorn. Toen Pieter Jelles Troelstra de bevolking in 1918 opriep tot revolutie Ik hoor in dit gesprek ook de naam Chris Koops (later klant van ons als slagersjongen). Hij was smid in de kolonie en bij de drukkerij Vrede. Via mail krijg ik een bericht van Wout S mit: .Als kind hoorde je wel eens iets over die rooien of die koloniegasten maar dat zei me toen nog niet veel. Ik herinner me dat ik nog wel eens op een drankbestrijdingsbijeenkomst ben geweest in de Eenhoorn. Ik was ook enkele keren in de pastorie voor een discussiebijeenkomst met de toenmalige predikant, maar blijkbaar was ik nog niet rijp voor het voeren van Het is mooi te horen hoe die man nog in mensen huist. Zijn kleindochter Esther en de achterkleinkinderen Ik heb Esther gesproken. De kleindochter van Schermerhorn. De dochter van Edgar, de zoon van NJC. Ik spreek haar in een lunchroom in Bilthoven. Daar zit ze al, ze wacht me op. Frisse ogen, duidelijke stem, 94 jaar oud. Een persoonlijkheid, een echte Schermerhorn. Zij heeft me op de weg gezet naar de rest van de familie en naar allerlei bronnen. Ze was enorm gesteld op opa. Hij Was een van de twee aardigste mensen die ik ooit ontmoet heb. Esther is opgegroeid in Nieuwe Niedorp. Ze zou zo nog veel verhalen kunnen vertellen over Niedorpers van wie ze gehoord had. "Maar dat gaat u niets aan isto risch N iedorp, informatie blad 2018 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2018 | | pagina 44