M ensen belden mij, zochten me op, ik kreeg mailtjes van onverwachte partijen, ik ontdekte lang verborgen gebleven kunstvoorwerpen, ik vond toneelstukken die hij schreef, talloze foto's en artikelen werden ontdekt. Ik zag al zijn spreekbeurten door van Schermerhorn. Hierbij moeten we denken aan zo'n ouderwetse pick-up met een -36- Het doen van sociaal onderzoek is intrigerend, Zo ben ik bij het IISG (Internationaal Instituut van Sociale Geschiedenis) geweest, ik heb diverse kinderen van aanhangers gesproken, ik ben inmiddels goed bekend met zijn familie en uiteraard speur ik het internet af, Het begon steeds beter te gaan, Ik ontdekte het afgelopen jaar steeds beter wie deze man echt was, het hele land. Zijn familie heb ik ontmoet en talloze anderen die iets toevoegden aan het verhaal, Dozen werden van zolder gehaald met nieuwe informatie en oude verloren gewaande teksten. Zo ontdekte ik bijvoorbeeld een lijst van zijn hand met alle Niedorper dominees vanaf 1573! I n antiquariaten vond ik zijn boeken en geschriften. Bij de VPRO vond ik een stuk uit het Spoor Terug dat over hem ging (zie facebook voor geluidsfragment). Een toneelstuk door Jan Leegwater geschreven vond ik bij Ad ri ^Vijnker in Oude Niedorp. De scriptie die over hem geschreven is in de jaren 90 heb ik inmiddels ook. En de scriptieschrijver is gevonden! De stichting Historisch Niedorp raakte geïnteresseerd en ik kreeg contact met de N.H. kerk. Dit gaat leiden tot een heus Schermerhorn_evene ment op 11.11.18 E xact 100 jaar na de getekende vrede van WO I. (Zi e op de voorlaatste pagina in dit blad.) Om dit te ondersteunen is er een facebookpagina voor hem geopend waarin hij wekelijks van zich laat horen! (https,//www.facebook.com /NJCSchermerhorn/) Het enige wat ik nog zoek, en wat zo mooi zou zijn om te vinden, is een geluidsopname uit de jaren 30. Gé N abrink (die de teksten verzamelde voor het boek Vrijheid en Persoonlijkheid) heeft een pathefoonplaat uitgebracht met redevoeringen grote hoorn eraan en met als naald een soort spijker. Mocht iemand deze opname hebben dan zou ik graag dit geluid willen horen en willen prijsgeven aan iedereen die zijn prachtige stem nog eens wil horen. Bel of mail me zodra u deze weet te vinden (zie gegevens onderaan dit artikel) In dit artikel wil ik speciale aandacht besteden aan Schermerhorns impact op de mensen van Nieuwe Niedorp met een blik op de grote wereldgeschiedenis die in die tijd via hem ook ons dorp zo raakte. Ik ga het hier hebben over, - Even kort, feiten over NJC en de vleugels van zijn tijd - Hoe werd Schermerhorn beleefd in Nieuwe Niedorp? - Mooie uitspraken bij zijn overlijden - Vooruitblik naar 11 november Eerst kort een paar feiten over zijn leven en de vleugels van zijn tijd Nicolaas Jacob Cornelis Schermerhorn, roepnaam Doom is geboren te Scharwoude, gemeente Avenhorn, op 1 december 1866 en overleden te Apeldoorn op 23 maart 1956. H ij was zoon van Evert Schermerhorn W zn, hoofdonderwijzer, en M argaretha Jacoba Boon. Hij had een broer, Will em Schermerhorn, die kaasboer werd in Opmeer. I I isto risch Niedorp, informatieblad 2018 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2018 | | pagina 36