1947 Jack Schroevers, een bijzonder mens door Jan Keuken Er zijn mensen op wie je gemakkelijk jaloers zou kunnen zijn. Ze maken soms meer van hun leven dan de meesten onder ons, zelfs ondanks ongelofelijke tegenslag. Jack (Jacobus Johan) werd als vierde zoon geboren in Julianadorp dat eertijds gewoon tot Den Helder behoorde. Zijn vader was aanvankelijk hoofdmeester in Oude Niedorp, maar trok naar een eersteklas gemeente, omdat hij daar wat meer verdiende. Zo was dat vroeger geregeld. Je had eerste-, tweede- en derdeklas gemeenten. Bij de eerste verdiende je het meeste. Een dorp was slechts derdeklas. Vanuit Julianadorp verhuisde de familie in 1938 naar Schagen. Daar werd de oorlog doorgebracht. Vader Schroevers bezat al een auto die heel goed verscholen werd in een schuur. Jack zat er als kleine jongen vaak in te spelen en ontdekte, tot vreugde van zijn vader, nog een grote peuk sigaar in het asbakje. naar Alkmaar. Daar moest Jack nog een paar jaar naar de lagere school voor hij naar de hbs ging. Maar het werd daar geen succes. Met zijn mulodiploma ging hij naar de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, eigenlijk zijn ouders achterna. (Van de pabo was nog geen sprake.) Daar zat hij al spoedig in de schoolkrantredactie, waarvoor hij ook de nodige tekeningen maakte. ack met zijn geliefde viool verhuisde de familie In zijn jonge jaren was hij, net als zijn broers, lid van de NJN, de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. Zijn tweelingbroers studeerden, net als vader zelf, biologie. In 1961 moest Jack in militaire dienst, maar mocht daar twee maanden eerder uit, omdat er in Amsterdam een groot gebrek was aan onderwijzers. Naast de biologische interesse speelde ook muziek een zeer belangrijke rol in de familie. Er werd klavecimbel en blokfluit gespeeld en Jack speelde viool. Er werd zeer veel gemusiceerd. In een zogeheten barokgroep kwamen er een cello en een dwarsfluit bij. M en ontbeerde nog een viool. Dat werd Anneke, de latere vrouw van Jack. Tijdens de reizen in Ierland kwam Jack in aanraking met het typische Ierse vioolspel. Hij werd zelfs betrokken bij een boek The Northern Fiddler in 1978. Hij leerde de muziek grondig kennen. Elk jaar was er een muziekweek met Ierse topfiguren. Alles moest op het gehoor worden aangeleerd. Er stonden geen noten op papier. Jack bedacht na een aantal jaren dat dit ook in Nederland moest kunnen, maar dan wel met een paar goede fiddlers die hij kon laten overkomen. En zo geschiedde. Aanvankelijk in de boerderij aan het doodlopende eind van de Westerweg, over de Hartweg. M aar het aantal deelnemers groeide en groeide zodat men maar uitweek naar het bekende café-restaurant de Irish Cottage op 't Verl aat. I I isto risch Niedorp, informatieblad 201 7 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2017 | | pagina 5