-48- Dat vrijdenkerschap... Het vrije denken dus. Schermerhorn was een zogenaamde 'vrijdenker'. Een sterke Ze komen voorbij als nacht'lijke schimmen Hier komt ie... Zo moet je leven. En die moet je trouwen al heb je geen zin. En daar moet je wonen dat eist je fatsoen. En kruip niet in een kooi. beweging in de 1 helft van de 20e eeuw maar ook de naoorlogse generaties hebben dat meegekregen In dat verband richt ik me nu even naar mijn schoolklas van de ols en we gaan terug naar 1963. M eester Schutte staat met een stokje in zijn hand, blaast op een fluit, maakt een sprongetje en wij zingen het volgende lied. De gedachten zijn vrij We kent ze van binnen Geen mens kan ze raken Geen schaduw ze naken De gedachten zijn vrij De gedachten zijn vrij-hij-hijijijjjj We zongen dit met Eric, Kees, Hans, Ruud, Pea, Nico, Jaap, Rens, Bert, Liesbeth Jeanette, Marieke, i m, Joop, Bram, Leo, Bart, M arrie, Ina, Karin, Reinold, Rob, Anneke, Piet, Siem Jan, Ennie, Aad, J acob, Ed, B ea, A n ja, T heo, Arie, Rita, Greet, en Yvonne (2 stuks). Als ik dit lied noem aan de vele oudere mensen die ik sprak, zie ik tranen opwellen en het lied wordt spontaan ingezet. Het was net zo'n lied als 'M ens durf te leven Dit laatste lied van Dirk W i tte uit 1917 is nu 100 jaar oud en ik beluister het vanavond nu ik dit typ in de versie van Ramses Shaffy. Het raakt me direct door de enorme kracht van het 'vr ije woord dat er uit spreekt Je wordt je er al zingend van bewust dat het leven meer is dan wat je wordt voorgeschreven. We zijn vrij! We zijn vrijdenkers. De mensen ze schrijven je leefregels voor, Ze geven je raad en ze roepen in koor: Met die mag je omgaan, Maar die is te min. En je wordt genegeerd als je t anders zou doen. Alsof je iets ergs had misdreven. Mens, is dat leven Het leven is heerlijk, Het leven is mooi. Maar vlieg uit in de lucht, Mens, durf te leven. De geest van de man zit ook in dit lied! I I isto risch Niedorp, informatieblad 201 7 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2017 | | pagina 48