-47- Ik groeide op in de 60's en 70's en het is net of ik een aantal van die geluiden weer even met de Floralia tegenkom het antwoord. "Wij gingen niet in dienst vanwege Schermerhorn". Tjibbe nam zijn zaak over en na ons gesprek herinnert hij zich iets, een oude foto op glas gemaakt van Schermerhorn! Ik bezoek hem opnieuw en inderdaad. Ik zie een prachtige oude glasplaat met bijna een 3D afbeelding van Schermerhorn erin. Het is de beroemde foto die je overal ziet en dit is het origineel. Het raakt me. Arpad nam de foto van Schermerhorn. Tjibbe erfde deze foto en hier sta ik met Tjibbe naar deze prachtige foto te kijken. Tjibbe heeft hem vanaf glas voor mij geprint. Zie de foto hier waar je Tjibbe met de foto in de hand ziet! Ik praat met Karel Koorn. Zijn vader staat ook op die lijst. Karel zegt aanvankelijk er niet veel meer van te weten. Opvallend. Dat zegt iedereen die ik spreek maar binnen enkele minuten zit je dan in een diepgaand gesprek. Het portret van Schermerhorn hing bij hen in huis. Ze gingen niet naar de kerk en waren niet zo gelovig maar ze gingen wel naar Schermerhorn. Dus toch naar de kerk. Moeder was van de blauwe knoop en vader van de RSAP. De R evolutionair Stalinistische Arbeiders Partij! Duidelijke taal nietwaar? Karel liep als jongen met de Waarheid die hij bij de communisten in de brievenbus moest doen. Hij werd door kinderen uitgescholden voor communist. Vader Blokker (Cor) maakte daar grapjes over en nam het niet zo ernstig. Ik zie nog die guitige goedlachse kop van Cor Blokker voor me. Ook bij het gesprek met Karel vang ik weer een paar dingen op die interessant zijn. Zijn ouders hadden een vrij huwelijk Niet trouwen, geen boterbriefje Je gelooft in de liefde en niet in het gezag. terug hoorde. Vrije liefde, boterbriefje, anti-militarisme, hun strijd onze strijd, internationaaaale solidariteit! Ik ga niet in het leger, maar waarom nie t? Persoonlijke ontdekkingen Ik werd 18 en ik moest in dienst. Op de een of andere manier werd het me duidelijk dat een Nierupper niet in dienst gaat. Je probeert alles om eronderuit te komen. M ijn vader vertelde schaterlachend dat hij in zijn diensttijd na de oorlog het bizarre verhaal volhield dat hij een communistische spion was luisterend naar de naam Iwan Stammenoski en dat hij alleen Russisch wilde praten. Naar iets anders luisterde hij niet. Dat werd dus S5 (hoogste graad instabiliteit). Dit S5 was iets om trots op te zijn. Kortom dat leger, daar moest ik niet in en het lukte me om allerlei vage klachten te simuleren (met steun van dokter Van Os) en vervolgens om een soort van afgekeurd te worden. Het leek wel of iedereen op het dorp deze weigerachtige houding steunde. Mijn broer Dick lukte dit ook door steeds net op reis te zijn als hij werd opgeroepen tot hij te oud was. Dit proces werd gelardeerd met halve dienstweigeringsaanvragen of andere verhalen. Resultaat, hij hoefde er ook niet in. We voelden ons bijzonder en loyaal aan een ons eigenlijk onbekende traditie. Ergens in die tijd werd een nieuwsgierigheid bij mij gewekt, waarom willen Nieruppers niet in dienst? En heel makkelijk geeft bijvoorbeeld Dirk Mienis die ik I I isto risch Niedorp, informatieblad 201 7 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2017 | | pagina 47