-45- 25 links-extremistische personen in Nieuwe Niedorp links-extremistische dominee. Als bijschrift valt te lezen "Fel antimilitarist. Treedt in God bestaat niet buiten ons maar in ons! Ruimte voor revolutie? Nieuwe Niedorp stond al vanaf de late middeleeuwen bekend als een Zwarte Protestantse Gemeente Een gemeente met gelovigen die het niet zo nauw nemen met het geloof. En daarin paste Nicolaas Jacob Cornelis goed. Zoals gezegd: eigenlijk deed hij dominee-zijn in Nieuwe Niedorp erbij voor iets wat voor hem een veel groter doel had: de strijd voor de bevrijding van de mensen: het anarchisme. Het vrijdenken was toen een enorm begrip waar hij landelijk en internationaal veel aan heeft bijgedragen. Hij sprak vanaf 1908 nooit meer over god. De enige god die bestond was het leven en dat leven, dat .zit in u! D eze boodschap werd door de Niedorpers begrepen. Als hij de woorden sprak Uw Wii Geschiede en hij keek de mensen in de ogen dan. werd in feite de revolutie gepredikt! Nooit zo veui ongelovigen in de kerk zien ais bij de rooie domineeZei mijn opa Sta mmes. In mijn speurtocht naar zijn nalatenschap stuit ik op een document uit 1939. E en lijst van de CID (C entrale Inlichtingen Dienst). Dit is een lijst met duizenden zogenaamde 5 links-extremistische personen Interessant. Vlak voor de Tweede Wereldoorlog uitbreekt, houdt onze voormalige AIVD zich bezig met links-extremisme!... Niet tot mijn verbazing staat bij de plaats Ap eldoorn Dominee Schermerhorn erop als andere plaatsen als spreker op. Maar onder de plaatsnaam Nieuwe Niedorp kom ik tot mijn verbazing maar liefst 25 personen tegen die links-extremistisch waren. Allemaal geestverwanten van Schermerhorn. 11 in Wi nkel, 5 in Oude Niedorp en 8 in Barsingerhorn. Ik woonde in de Westerweg op nr. 10 en alleen al in de Westerweg werden vier namen genoemd die ik allemaal goed gekend heb! Jaap Arts de schilder, Jacob Langedijk van de fruitboomgaard, Herman Vrede de compagnon van mijn vader in de fietsenzaak (voor mij Ome Herman Will e m W oudt wiens familie ik goed kende (ik ben nu nog facebook-vriend met de jonge Will em, voormalig keeper van het 1e), H endrik Koorn, de vader van Karel Koorn (buurman en onze held uit het eerste elftal van Nieuwe Niedorp. Moeder had een kruidenierswinkeltje tegenover ons.) En zo nog vele anderen. Gewone betrouwbare mensen met gewone banen. Hun enige zonde was hun linkse sympathie. De overheid was daar geen fan van getuige de beschrijvingen bij de namen: Langedijk, J.: vurig propagandist. Is opstandig Wo udt, W. secr. afd IAMV vurig communist Koorn, Hendrik kandidaat R.S.A.P. gemeente raad Vrede, H.L.N. dienstweigeraar Haar, Albert ter: propagandist. In zijn woning wordt vergaderd Koopman, Klaas: dienstweigeraar Peetoom-F ij nheer, Jantje: vurig propagandiste van de Vrije S ocialistische Groep Etc. etc. I I isto risch Niedorp, informatieblad 201 7 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2017 | | pagina 45