-41- De Rode D ominee van Nieuwe Niedorp Nicolaas Schermerhorn 1. We lke sporen zitten er in mij van deze man eigenlijk? Veel meer dan ik dacht! 2. We lke sporen zouden er nog meer in Nieuwe Niedorp en daarbuiten te vinden maatschappelijke strijd. En: zijn ideeën blijken soms nog opmerkelijk 'futureproof te Nieuwe zaken komen aan bod, nieuwe foto's. Er zal ingezoomd worden op de enorme - 25 links-extremisten gevolgd door de BVD in Nieuwe Niedorp De laatste keer dan? Over Vrijdenken (1866-1956) Dominee van 1894 tot 1929 te Nieuwe Niedorp door Niko S ta mmes IMijn interesse is gewekt Het is najaar 2009. Ik geef een leiderschapstraining. Op de deelnemerslijst staat een vrouwennaam met als achternaam Schermerhorn. Ik kon het niet laten en vroeg: Ben je familie van.Z e reageerde direct zoals een echte Schermerhorn met: "Je bedoelt de rode dominee?" "Ja zeker!" I k voelde dat moment heel intens en we spraken er wat langer over. Via haar kwam ik in contact met haar vader die de kleinzoon is van Dominee Schermerhorn en mij graag te woord wilde staan. 8 jaar later: het is 2017. I k heb het steeds uitgesteld want druk druk druk. Eindelijk neem ik tijd om de kleinzoon van Schermerhorn, tevens vader van mijn cursiste, te bellen. Ik probeer dat een paar weken achterelkaar en eindelijk wordt er opgenomen. Het is dinsdagavond 21 maart 2017. I k krijg een wat bedrukte vrouw aan de lijn. Wat er aan de hand is, wordt me al snel duidelijk: hij heeft gister een herseninfarct gehad. Hij overlijdt op vrijdag 24 maart. Er overvalt me op een of andere wijze een enorm verdriet. De naam Schermerhorn zit meer in me dan ik dacht. En ik begin me drie dingen af te vragen: O zijn van deze historie? 3. Zou er nog iemand van de huidige generatie jonge mensen in Nieuwe Niedorp en daarbuiten enig idee hebben van wat zich heeft afgespeeld en moeten zij niet 5 eens hoognodig op de hoogte gebracht worden van dit stukje interbellum - 9 geschiedenis waar veel van hen ook op een of andere wijze uit voortkomen? Ik word nieuwsgierig en ga als een archeoloog op zoek naar dit verleden dat nog in mensen moet huizen. Door het hele land voer ik interviews en bezoek ik plekken. Er leeft veel meer voort dan ik dacht. Hij leeft nu nog in mensen voort, ook in mijn generatie, maar hij heeft nationaal en internationaal een enorm stempel gedrukt op de zijn. Ik zie het als mijn opgave om deze unieke man opnieuw tot leven te roepen. Dit zal gebeuren in dit artikel en in de volgende nummers van Historisch Niedorp. betekenis van de dominee. Ook zullen we ons laten fascineren door zijn ideeën. Dit stukje van vandaag is een inleiding. Voor vandaag beschrijf ik - Hoe Schermerhorn in mijn droom verscheen - Waar ik geweest ben in mijn onderzoek - De highlights: wat een man was dit! - God bestaat niet? - Wij wilden niet in het leger maar waarom niet? I I isto risch Niedorp, informatieblad 201 7 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2017 | | pagina 41