-10- soberheid zo naar binnen of buiten kunnen lopen. Maar flink wat geld verdienen mocht best. En het is niet verbazingwekkend dat we zeer bekende namen aantreffen bij die economisch geslaagde doopsgezinden. We noemen H onig, B ruynzeel en Verkade uit de Zaanstreek, Ten Cate uit het oosten van ons land en Duyvis uit Delft. Ons oudste en overbekende museum van kunsten en wetenschap uit Haarlem is genoemd naar de stichter, Pieter T eijler van der Hulst, een dankzij de textielnijverheid en het bankwezen zeer geslaagde doopsgezinde. Zo zijn er nog wel enkele doopsgezinde namen te noemen als bijvoorbeeld Cornelis Lely, in verband met de afsluiting van de Zuiderzee en Jan van der Heyden, bekend van de in zijn tijd revolutionaire brandspuit. Zelfs Joost van den Vondel was doopsgezind. Waarom afweer een stukje over deze wat bijzondere christelijke richting? Ik voel me historisch enigszins verbonden. Mijn voorouders waren voor een belangrijk deel doopsgezind, zowel via mijn vader als mijn moeder, zowel via de commandeurs ter walvisvaart uit Huisduinen als via de tuinders van het koolland om de Langedijk. Het bescheiden kerkje staat, heel traditioneel een beetje teruggetrokken, schuin tegenover me. Dominee Bart Santema is een zeer innemende voorganger. Ik heb hem al eens op zijn verzoek rondgereden naar wat historisch interessante plaatsen in de omgeving. Eens heb ik bij hem een cursus over het vroege christendom, het gnosticisme gevolgd en een lezing mogen houden over het beschamende begin in Münster. Daar loopt ook niet iedereen mee te koop. Soms bezoek ik een bijeenkomst samen met mijn schoonzoon uit Groningen. Die is zeer gecharmeerd van de wijze waarop dominee Santema een dienst leidt. En zo is er nog wel wat. oto van het vroegere koetshuis, dat van binnen is omgebouwd tot een plaats voor vergaderingen, dan wel voor een of andere cursus, bijvoorbeeld over gnostiek Bronnen. Een artikel in het dagblad Trouw van Gerrit-Jan Klein, 10 februari 2017 Onze Informatiebladen nr. 50 en nr. 51 Nieuwe Niedorp, voorjaar 2017 I I isto risch Niedorp, informatieblad 2017 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2017 | | pagina 10