Hij had met hulp van Dirck de almanakberekeningen onder de knie gekregen en deze werkzaamheden uiteindelijk van zijn oom overgenomen. Maar Pieter had meer geleerd van zijn beroemde oom Dirck. Pieter was astronoom, wiskundige, onderwijzer in de stuurmanskunst en zoals hiervoor al werd beschreven was hij een prima almanakberekenaar. Samen met oom Dirck trad hij van mei 1671 tot januari 1703 regelmatig bij de plaatselijk notaris Raeu als getuige op en hij was gediplomeerd landmeter. Zijn admissie kreeg hij op 30 juli 1668. In Nieuwe Niedorp was hij jarenlang actief als voogd voor verschillende weeskinderen. Later is hij nog verhuisd naar Hoorn waar hij onder andere als doopsgezinde Vermaner <4) schijnt te zijn opgetreden. Almanakken en boeken Pieter heeft jaarlijks gemiddeld van drie a vier verschillende uitgevers de almanakberekeningen verzorgd, dat wil zeggen de berekeningen van de waterstanden en de zons- en maansop- en ondergangen. Van 1678 tot zijn dood in 1708 heeft hij voor ruim 100 verschillende almanakuitgaven de berekeningen verzorgd. Hij ging ook de boeken van zijn oom Dirck Rembrantsz van Nierop grondig herzien en er zo mogelijk aanvullingen bijvoegen voordat hij zijn ooms boeken liet herdrukken en opnieuw uitgeven. Verder heeft Pieter er ook voor gezorgd dat de jarenlange correspondentie van en aan Dirck Rembrantsz van Nierop voor latere gei'nteresseerden bewaard is gebleven. Uit de tekst van het testament dat Dirck Rembrantsz op 1 november 1678 door de Niedorper notaris Raeu liet opmaken, blijkt wel dat Dirck zijn neef Pieter als zijn opvolger beschouwde. Er stond onder andere in dat Dirck Rembrantsz van Nierop neef Pieter (zijn zusters zoon) legateerde met 'alle sijn testateurs boecken, papieren, soo gedruckt als geschrevene, mitsgaders al sijn instrumenten met al wat erbij hoort die tot sijn huis behoren en aenclevende sijn'. In het archief van de Staten van Holland (5) wordt nog een aanvraag van Pieter Rembrants bewaard, waarin hij verzoekt om een patent voor de exclusieve publicaties van zijn eigen boeken maar ook voor de herdruk van alle boeken die door zijn oom Dirck Rembrantsz van Nierop geschreven zijn. Pieter kreeg het patent daarvoor. Landmeter Pieter Cornelisz Rembrants van Nierop We zullen nu zijn werk als landmeter vanaf 1668 eens nader beschouwen, want daar is voor zover ik weet nog weinig onderzoek naar gedaan. Door de doorbraak in 1675 van de zeedijk bij Scharwoude 1(11 kwam een groot deel van West-Friesland, zuidoost van de Langereis en de dijken richting Rustenburg onder het zoute zeewater te staan en gaf verschillende Noord-Hollandse landmeters in de daarop volgende jaren brood op de plank, want de Langereisdijk vanaf de Wijsenhorn tot aan de Berkmeer en de dijken verder langs de Heerhugowaard tot aan Rustenburg moesten na de West-Friese inundatie van 1675 verhoogd worden. Dit werk was nodig om in de toekomst in de Schager-en Niedorperkoggen en het Geestmerambacht gevrijwaard te blijven van overstromingen. In 1676 werd een aanvang gemaakt met dijkverhoging en -versteviging. Goed twee jaar later was het grote werk volbracht. Weilanden werden afgegraven ten behoeve van de dijk. Deze Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 9