-50- Ik heb een iets andere visie gekregen op die vroonsloten. Mijns inziens zouden ze extra afwateringssloten oftewel weteringen geweest kunnen zijn die op grafelijk initiatief zijn gegraven, om het veen gewoon van binnenuit te ontwateren. En die wellicht ook nog geschikt waren als vaarweg, net zoals eertijds onze zuidelijke wetering, de Gouwsloot van Oude Niedorp naar de Zuiderzee (zie infoblad nr. 55). De noordelijke wetering, met de naam Herbergsloot, vormde aan de oostkant de Voorsloot in Winkel en zal dus ook, tenminste gedeeltelijk, als vaarweg gebruikt zijn, net als in het nog tamelijk prille verleden. (De sluis in Nieuwe Niedorp was er uiteraard niet voor niets.) Waarschijnlijk zijn deze vroonsloten tot dusver volstrekt onvindbaar, omdat ze volledig teniet zijn gegaan door herhaald stormgeweld met veel, heel veel verwoestend overstromend water. Je zou jezelf ook de vraag kunnen stellen of een of meer overstromingen toch in staat zijn geweest een groot deel van het veen op te ruimen en dat ze misschien nog invloed hebben uitgeoefend op een noordelijke vergroting van de Heerhugowaard. Maar waar zouden we de loop van deze vroonsloten precies kunnen verwachten? Wellicht niet ver van het huidige Valkkoog, of daar omtrent? Daar verwacht Karel Numan ook villa Scagha. Ook al lijkt dat nogal strijdig met dat latere domein van graaf Willem III bij Valkkoog. Deze Willem III bood, om dit punt toch nog even te preciseren, zijn domein aan om de in 1333-1338 door overstromingen verdreven bewoners van Gawijzend, ten noorden van Aartswoud, een nieuw bestaan te verschaffen. Al is het volgens Jan Beenakker onbekend hoe Willem III dat domein verworven heeft (biz. 44 en 56 in zijn boek Van Rentersluze tot strijkmolen). Mogelijk resteerde dit van het oorspronkelijk bezit van Dirk II, gewoon buiten die zogeheten vroonsloten. De naam Valkkoog geeft juist aan, dat het door die toevoeging van een valk zeer waarschijnlijk adellijk bezit is geweest. Of de naam Valkkoog echt al bestond in 1250? Het is mogelijk. Van Berkel en Samplonius noteren als vroegst bekende tijd het jaartal 1338. En dat ongetwijfeld in verband met Gawijzend. Maar 1338 of 1250 maakt geen onoverbrugbaar verschil. Om nog eens terug te komen op dat 'koog? van Valkkoog. Het buitendijks voorland voor de Schagerdam, was oorspronkelijk het eigendom van de graaf. Zeedijken behoefden buitendijks land, meestal voorland genoemd, om de golven bij storm zo veel mogelijk te breken. Maar zoiets bied je mijns inziens niet aan aan de slachtoffers uit Gawijzend. Die bied je een relatief veilige plek die zelfs een naam heeft gekregen: Nieuw-Gawijzend. Gezicht op kerkje van Valkkoog vanaf de Valkkogerdijk oftewel de Schagerdam Dat domein moet Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 50