-49- kopie van de Vita I. A1 met al maakt het in elk geval wat waarschijnlijker dat Geddenmore als veengebied tenminste een eeuw vroeger nog steeds heel veel groter was dan een gebied tussen de Groenedijk bij Sint-Maarten en een stukje Tolkerdijk bij Valkkoog omstreeks 1250. Volgens Karel Numan zouden hier de voormalige vroonsloten gesitueerd kunnen worden, langs de twee zijdewinden. Maar deze vroonsloten liepen in de oorkonde van 1250 vanaf de zoute zee tot aan Bergeswerck in het noorden van de Heerhugowaard. Kan dit allemaal kloppen? Zowel via de Groenedijk als de Tolkerdijk annex Oudedijk is het spoor nu niet bepaald rechtstreeks gericht op Bergeswerck. Op geen stukken na. Wei die verbinding met de zoute zee klopt aardig en dat geldt zelfs voor de connectie met Sint-Maarten en de Groene dijk. De Cock veronderstelt echter lijnen die ergens mooi evenwijdig tussen de Groenedijk en de Tolkerdijk via de Oudedijk naar Bergeswerck lopen. (zie de illustratie in ons vorige blad op biz. 42). Als we simpelweg zouden accepteren dat de vroonsloten als afwateringen dienst deden langs weinig rechtlijnige zijdewinden om een nog te ontginnen restant Geddenmore in de 13e eeuw, zou het misschien allemaal toch kunnen. Maar fraai is anders. Waarom zou de goegemeente de voormalige zijdewinddijkjes als belangrijke zijsluitingen tegen het nog niet ontgonnen lekkend hoogveen vergeten zijn en de sloten ernaast als vroonsloten juist blijven herinneren, terwijl daar al weer diverse andere namen golden? Vermoedelijk blijven die zijdijkjes in het algemeen toch wat langer zichtbaar dan de sloten erachter. Bovendien is er nog een argument dat pleit tegen die relatief grote oppervlakte tussen deze veronderstelde vroonsloten. Als dit hele gebied in zekere zin aan de hoevenaars beschikbaar zou zijn gesteld is het ondenkbaar dat graaf Willem III de Goede, in 1338 'zijn domein' in Valkkoog alsnog beschikbaar stelt aan de inwoners van het bijna verdronken Gawijzend ten noorden van Aartswoud. De Valkkogerdijk tussen Sint-Maarten en Valkkoog Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 49