-48- tussen de Westerweg en de Straatweg 2 hoeven. In Limmen (de Kerkbuurt) 4'/2 hoeve. In Those bij de Nesdijk te Limmen een hoeve, te Bakkum 3 hoeven, te Haemstede bij Castricum (aan de Korendijk tussen Uitgeest en Heemskerk een hoeve. Te Ordebolle, waarmee wellicht de voorganger van Bollendorp bij Oesdom wordt bedoeld, 2 hoeven. Te Obbingen (onder Heiloo) een hoeve. In Opperdoes, maar dus tevens onder Those bij Limmen een hoeve. (Het is de vraag of dat wel klopt, ook al heette Opperdoes vroeger gewoon Does, een vernederlandsing van Those dat eigenlijk mosveen betekende). Ten oosten van de Beemster bij Oosthuizen een hoeve. Zes hoeven te Velzen en zelfs 1VA hoeve bij Hargen! Schagen met 6 hoeven.) Deze lijst is vrijwel compleet overgenomen van J. Hof en geeft de verspreide locaties rondom de abdij in het algemeen heel aardig aan. De Oudedijk bij Valkkoog Het lijkt erop dat 'onze" namen in een weloverwogen volg- orde staan, Harech- erenord, Crepelfliet en Warachnes min of meer op een rijtje in het westen, dicht bij zee. Overewinkel en Brunwere in het oosten en de res- terende namen mid den in het veengebied Geddenmore van zuid naar noord: Sibodes- maer, Thiadenvenne en Notlevenes. Zodat die laatste 'nes' weer een landtong geweest kan zijn. Wanneer ze precies werden genoteerd blijft wat raadselachtig. Al in de 10c eeuw? Misschien wel. Laten we voor het gemak maar stellen ergens tussen die 10e eeuw en 1250. Men neemt aan dat de Vita II kort voor 1143 vervaardigd moet zijn. De laatste kopieen kwamen uit de 14e en 15e eeuw. Het is dus mogelijk dat men in 1250 weet had van die voor ons nogal belangrijke aantekening in deze De Groenedijk bij Sint-Maarten Historisch Niedorp, informatiehlad 2016 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 48