-46- Een boerderij aan de N241 siert de tot dusver moeilijk te verklaren naam 'De Lasschoten', die ook nog blijkt toegevoegd aan de brug over het Kanaal De Stolpen- Kolhorn. Zelf heb ik geopperd dat het mogelijk om stroken rietland gaat met een overdadige rijkdom aan fraaie gele lissen. Een lis blijkt hier en daar wel een las genoemd en schoten doen typisch aan rietschoten denken. Maar toegegeven, echt overtuigend klinkt dit niet. Dit zijstapje was overigens gebaseerd op Karel Numans Veldnamenboek over Schagen. Ook daarin troffen we elkaar bij enkele discutabele punten. Zo had ik, nog niet zo lang geleden in ons eigen blad, geopperd dat de straatnaam Snevert, oostelijk van Schagen in het verlengde van De Hoep, oorspronkelijk een afgesneden vaart zou kunnen betekenen. 'Vert' als verbastering van 'vaart' had Karel Numan zelf ook bedacht, maar meende dat afgesneden mogelijk als 'dwarse' kon worden gei'nterpreteerd, dus een dwarslopende vaart. Hij kwam ook met een andere mogelijkheid, gebaseerd op wat oudere gegevens. Het was hem gebleken dat er in het verleden niet 'vert' werd geschreven, maar 'wert' ofwel 'werd' biz. 72). Dan vervalt de afgesneden vaart en wordt het gewoon een door(ge)sneden of afgesneden waard. Waarden zijn gebieden die geregeld onder water hebben gestaan en dat geldt onder andere voor het weidegebied ten zuiden van de Snevert. De Snevert (de besproken vaart ligt aan de linkerkant en is hier niet zichtbaar) In mijn vorige nogal kritische beschouwing had ik waarderende woorden geuit bij een verklaring van de Witsmeer als 'wijd' meer. Helaas bleek dat bij nader onderzoek naar alle mogelijke toponiemen met wit, toch een brug te ver en eigenlijk niet goed te verdedigen. Dat had Karel Numan intussen zelf ook al vastgesteld. We weten dus gewoon nog niet wat we ons bij dat 'wits' moeten voorstellen. Leuk, om het tenminste eens te zijn over iets wat we niet weten. Volgens mijn opponent hebben de bovengenoemde namen in verband met dat Warachnes betrekking op velden en niet op woonplaatsen. Historisch Niedorp, informaticblad 2016 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 46