I De familie Van't Riet in Lutjewinkel -41- door Jaap van 't Riet (de auteur is een kleinzoon van Ab, een van de zoons van Arie en Guurtje) In Informatieblad 64 van de Stichting Historisch Niedorp, uit mei 2015, stond het artikel 'Twee bijzondere industriemolentjes in Lutjewinkel', geschreven door Jan Smit. Naar aanleiding daarvan een artikel over de familie Van't Riet in Lutjewinkel. Jan van't Riet wordt geboren in 1852 in Aarlanderveen, Zuid- Holland. In 1865 overlijdt zijn vader, Bartholomeus van "t Riet, nadat twee jaar daarvoor zijn moeder Aaltje Tijsterman is overleden. Hij zal zijn drie oudere broers geholpen hebben bij het voortzetten van de wagenmakerij van hun vader. Daarmee zijn de broers de vierde generatie zelfstandige wagenmakers. Die situatie duurt zo'n vijf jaar. Broer Arie is in 1867 op 22- jarige leeftijd overleden. Zijn broer Bartholomeus wordt na een paar jaar wagenmaker in Abbenes, in de Haarlemmermeer. Broer Cornelis neemt de wagenmakerij in Aarlanderveen over. Jan komt rond 1875 in Lutjewinkel. Waarschijnlijk neemt hij hier een bestaande wagenmakerij over, aan wat nu de Weereweg Jan van't Riet heet. In 1877 trouwt hij met Ermina Voorn. Ze is de dochter van landbouwer Jan Voorn en van Trijntje Koomen, en is geboren en getogen in Lutjewinkel. Ze krijgen zes kinderen. Bartholomeus, Trijntje, Jan, Arie, Aaltje en Cornelis. Bartholomeus heeft blijkbaar geen interesse in het wagenmakersvak en woont later in Utrecht en Amsterdam. Trijntje overlijdt in 1888, als ze nog geen 9 jaar oud is. Ook Aaltje overlijdt jong, in 1901, op bijna 15-jarige leeftijd. Jan en Arie leren bij hun vader het vak. Jan verhuist in 1909 naar Baarn. Hij trouwt en wordt hier zelfstandig wagenmaker. Ermina van't Riet- Voorn Arie is in 1907 getrouwd, met Guurtje Pool. Guurtje is geboren in Barsingerhorn, waar ze ook trouwen. Ze is de dochter van de koopman Albert Pool en van Anna Hillegonda Kraan. Rond 1915 verhuizen die naar Sint Pancras, waar ze een kruidenierswinkel beginnen. Na hun huwelijk verblijven Arie en Guurtje in Aarlanderveen, waar hij in de wagenmakerij van oom Cornelis werkt. Vermoedelijk komen ze terug nadat broer Jan naar Baarn is vertrokken. Vier van de kinderen van Arie en Guurtje: Hij gaat weer als wagenmaker bij zijn vader Mien Jan. Ab en Anna. werken Guus is dan nog met geboren. Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 41