-39- gesponnen garen. De boekhouder Jan Slooves stond te boek voor een salaris van 50 gulden per jaar. Wie waren die spinners en spinsters? In het jaar 1824 stonden aan de uitgavenkant deze namen vermeld: Dirk Fijnheer, Klaas Bakker, Dieuwertje Koster, Pieter Vader, Maartje Rezelman, Jan Schuitemaker, Jan Vader, Trijntje Steen, Jan Anthonie, Dirk Ruig, Dieuwertje Fraij, Dirk Zetten, Jacob Kort, G. Nottelman, Jantje Gouwen en Weeshuis. het aantal personen in het weeshuis werd niet genoemd. Het blijft gissen aan welke voorwaarden zij moesten voldoen om in de spinbaan tewerk te worden gesteld. 'Het weeshuis', lijkt mij duidelijk, deze kinderen hadden hun ouders verloren. Van de genoemde namen mag men aannemen dat zij kinderen waren van wie de ouders armlastig zijn geweest. Een blik op hun genealogische kwartierstaten laat van enkelen zien dat deze kinderen 12 tot 14 jaar oud waren. De spinbaan leverde ook nevenactiviteiten in het dorp op. De hennep werd vanuit Krommenie per bootje franco vervoerd naar Winkel. Via de Voorsloot in Winkel werden de bootjes uiteindelijk gelost achter de spinnerij. Het vervoer van de gesponnen garens kwam ten laste van de spinbaan. Zo mochten onder andere vader Jacob en zoon Simon van der Stok, schippers uit Nieuwe Niedorp, en Klaas Butter uit Winkel, de garens naar Krommenie vervoeren. Aris Fijnheer leverde de houten klossen ten behoeve van het vervoer van de garens. De koopman, winkelier Pieter Verhoeve Bruinvis, leverde smeermiddelen en onderdelen. Hoefsmid Pieter Keesman uit de Bosstraat deed het onderhouds- en reparatiewerk tot aan zijn dood op 4 november 1829. Periode 1815-1850: Nederland een land zonder stoom De spinbaan aan de Dorpsstraat 105 was een schakeltje binnen een veel groter geheel. Koning Willem I wilde het berooide land economisch weer aanzien geven. Hij nam besluiten die handel, scheepvaart, scheepsbouw en visserij bevorderden. Zo stichtte hij in 1824 de Nederlandsche Handel Maatschappij, om Het transport te water geschiedde door de Voorsloot langs de Dorpsstraat. (Foto beginjaren 20e eeuw) Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 39