-37- lange tijd gebruikelijk was in de textielwereld. De keuze voor deze bedrijfsvorm zal wel niet uit mededogen met de verdrukten zijn geweest. Putting out system kreeg de voorkeur vanwege de lage investerings- en loonkosten. Spinhuis aan het Oosteinde Links het voormalige spinhuis, de langhuisstolp Dorpsstraat 105 In zijn boek schrijft Aat Wit 'Het spinhuis aan het Oosteinde werd in 1783 in gebruik genomen De Schout en Schepenen besloten tevens er een weeshuis in te vestigen. De wezen werden tot dan toe uitbesteed bij de burgerij'. In 1799 moesten de wezen vertrekken vanwege de inkwartiering van Engelse soldaten ten tijde van de Russisch-Engelse invasie. Toen de Engelsen vertrokken, was het houten huis uitgewoond en rijp voor de sloop. In 1803 werd op de plek Dorpsstraat 105 een nieuw weeshuis met spinbaan gebouwd.' De wet domicilie van 1818 die de armenzorg regelde met de inwoners in hun gemeente, maakte het eenvoudiger inzicht te krijgen in het reilen en zeilen van de spinbaan. De gemeente Winkel werd met deze wet verplicht zich te verantwoorden. De Gedeputeerde Staten van Holland werden met het toezicht belast. In het Regionaal Archief Alkmaar kunt u de begrotingen, de rekeningen en verantwoordingen terugvinden, opgesteld door de gemeente Winkel en goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. In 1825 werden de inkomsten begroot op 1100 gulden: 1000 gulden van de rolreders voor spinnen van garens en 100 gulden subsidie van de gemeente. De jaarrekening liet een nadelig saldo zien Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 37