Cannabis sativa -34- Hoe de gemeente Winkel de verwerking van hennep reguleerde door Maarten Mooij Deze bovenstaande regels zouden ontleend kunnen zijn aan een hedendaags krantenartikel. Hennep en aanverwante zaken zijn in 2016 nog steeds een hot item waar de vroede vaderen mee worstelen. De zinsnede 'de gemeente Winkel' duidt erop dat het over het verleden gaat. En het gereguleerd verwerken van hennep? Hierbij moet u niet denken dat men zich toen bezighield met de productie van het geestverruimende middel hasj. Het hedendaagse kunnen we afdoen als een luxeprobleem in vergelijking met de periode van de eerste helft van de 19e eeuw. Een tijd waarin armen te maken hadden met de kwellende vraag hoe te overleven, de tijd van 'survival of the fittest'. Rond het begin van deze eeuw werden de vezels van de hennepplant, cannabis sativa, in betrekkelijk grote hoeveelheden naar Winkel vervoerd voor verdere verwerking. Er werden garens van gesponnen. Het spinnen van deze garens werd als middel ingezet ter leniging van armoede. Met de aantekening dat we hier hebben te maken met een tewerkstelling die ook in andere gemeenten werd toegepast. Het 'Tijdschrift voor Staatshuishoudkunde en statistiek' van 1860 verwoordde het zo: 'Gereformeerde en doopsgezinde gemeenten onderhouden hare eigen armen, er bestaat voor algemene armen eene hennepspinnerij, welke onder super-intendentie (toezicht MM.) van 't gemeentebestuur wordt geadministreert. Door eene bijzondere directie van zes toezienders werden behoeltige kinderen aan het werk gehouden, als ook de meer bejaarden, indien ze ertoe in staat zijn. De hennep gesponnen zijnde, wordt verzonden naar de Zaan en andere plaatsen, waar zeildoek fabrijken zijn.' Uit de eerste kadastrale gegevens uit de periode 1811-1832 van de gemeente Winkel blijkt dat de gemeente eigenaar en vruchtgebruiker is geweest van een armenspinnerij, huis en erf (sectie B nr. 337). Als je op de tekening de grondvorm van de spinnerij en de situering nader bekijkt en daarbij de opgegeven schaal in aanmerking neemt, dan komt dat vrijwel overeen W voorsloot spinhuis Laagzijde, kad. gemeente Winkel 1811-1832 Historisch Niedorp, informatiehlad 2016 nr. 2 CO m <3^ CO

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 34