-29- Op zo'n lage standplaats als in deze doopsgezinde kerk trof men ze indertijd niet aan. Er zijn nog meer verschillen. De Hollandse gotische schalkbeeldjes zijn allemaal verschillend van vorm en gesneden uit hout. De beeldjes in deze kerk zijn gelijk van model en uitgevoerd in pleister of terracotta. Wie het idee heeft gehad om in deze vermaning schalkbeeldjes in de vorm van engelenfiguurtjes toe te passen -een ongebruikelijk motief in een doopsgezind kerkinterieur- is onbekend. Maar mogelijk is er een thematische samenhang met het orgel boven de beeldjes. De orgelgalerij met het orgel bevindt zich boven het preekgestoelte en is vervaardigd door de orgelbouwers L. van Dam en Zoon te Leeuwarden. De orgelkast is uitgevoerd in neogotische stijl, passend bij die van de overige interieurstukken uit de bouwtijd. Aan de straatzijde had het kerkgebouw oorspronkelijk een bescheiden kerktorentje, Spitsboogvensters in neogotische stijl bekroond door een open koepeltje van hout. Het optrekken van een kerk met een toren was voor de doopsgezinden in de 19L eeuw iets nieuws. In de eerste eeuwen na de Hervorming mochten in ons land alleen de hervormden gebruikmaken van kerken met torens. Zij waren ook de enigen die klokken mochten luiden bij hun dienst. Andere geloofsrichtingen, zoals die der doopsgezinden, was dat niet toegestaan. Maar in 1795 (de Franse tijd) veranderde dat. In de hal, aan het plafond, ziet men een pelikaan met jong. Volgens de legende zal in tijden van honger de moeder een gat in de borst maken en de jongen met eigen bloed voeden, hetgeen dan uiteindelijk haar eigen dood betekent. Een uitnodigende tekst boven de hoofdingang is niet gebruikelijk bij doopsgezinden. Maar in Nieuwe Niedorp is daar wel voor gekozen. De betreffende tekst is aangebracht in verdiepte letters op een grijze gevelsteen. Vermoedelijk waren ze oorspronkelijk met zwartsel gevuld, zoals gebruikelijk was bij teksten op grafstenen. Want alleen dan zijn ze goed te lezen. Nu gaat dat slechts met moeite. De gevelsteentekst is ontleend aan het Bijbelboek Nehemia, dat te vinden is in het Oude Testament. Om precies te zijn hoofdstuk 6, vers 10. Geciteerd zijn de woorden 'LAAT ONS SAMENKOMEN IN HET HUIS GODS'. In het boek Nehemia is dit overigens een tekst die uitgesproken wordt door mensen die iemand verraderlijk in de tempel willen lokken om hem (nota bene) te doden. Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 29