-26- Samenvatting In de periode 900 tot 1100 vond de veenontginning van het Geestmerambacht plaats vanuit de duinen in oostelijke richting. Dat gebeurde in zes fasen. In elke fase trok men verder het veen in om dat te ontginnen. Waar nu Langedijk ligt, groef men van noord naar zuid een sloot, een ontginningsas, waaraan men ging wonen. Vervolgens ging men richting het huidige Veenhuizen tot men op de verkaveling van Niedorp en Hoogwoud stuitte. Halverwege Langedijk en de oostgrens van Veenhuizen heeft waarschijnlijk eveneens een ontginningsas met bewoning gelegen. Deze lag op een in het landschap hoger gelegen landrug. Ook Terdiek en Oude Nierdorp liggen op zo'n landrug, een onderdeel van een heel stelsel van hogere gebieden in West-Friesland die we de Westfriese inversierug noemen. De meeste oude plaatsen in West-Friesland zijn hierop gebouwd. In Niedorp strekte die landrug zich uit van Terdiek via Oude Niedorp in westelijke richting naar Langedijk, met halverwege een aftakking in zuidelijke richting. Het meer de Waard was in het zuiden ontstaan en breidde zich door zuidwestelijke stormen in noordoostelijke richting uit. De landrug van Oude Niedorp richting Langedijk werd door stormen doorbroken. Hierdoor ontstond het Amerswiel. Op de resten groeiden bossen zoals het Grote en Kleine Geldebos. De landrug in zuidelijke richting werd waarschijnlijk bewoond. Deze komen we in de grafelijke rekeningen tegen onder de naam Op der Deke, welke naam later veranderde in Deek of Diek. Mogelijk heeft hier een kerkje gestaan. Oostelijk daarvan strekte zich het gebied van Veenhuizen uit. Door zuidwesterstormen werd het veen zowel ten westen als ten oosten van Deek weggeslagen. De hoge landrug van Deek kwam daardoor gei'soleerd te liggen. Langedijk kon men vanaf dat moment alleen over het water bereiken en de akkers van Veenhuizen werden van Deek gescheiden door het Verdronken land van Veenhuizen, of de Veenhuizerwaard. Wanneer dit plaats vond, is moeilijk te zeggen. We veronderstellen dat het overstromen van het gebied tussen Langedijk en Veenhuizen toch wel voor 1300 moet zijn begonnen. Het land van Deek brokkelde door oeverafslag steeds verder af tot het omstreeks 1420 grotendeels in de golven verdween. Er bleef slechts een op rij liggende groep eilandjes over die we op kaarten uit de 16' eeuw kennen onder namen als Nessewerf, Sappewerf en Paardebos, de zogenoemde werflanden. Vanaf ongeveer 1420 verdween Deek bij Veenhuizen. De naam ging over via naamsverbastering zoals Dyedieck en Ter Dyck op die van een plaats tussen Nieuwe en Oude Niedorp, het huidige Terdiek. De hoge landrug van Deek en Terdiek waren indertijd met elkaar verbonden. Terdiek lag in noordoostelijke richting in het verlengde van Deek hetgeen de naamsverplaatsing verklaart. Wieringerwerf, 2016 Bronnen 1. Geus, J.P. (1994). Tiendhejfing. In West-Friesland Oud en Nieuw, nr. 61, p. 45-58. 2. Noordeloos, P. (1960). Waar ligt de plaats, welke in de rekeningen van de grafelijkheid van Holland Deek of Diek wordt genoemd? Uit Med. V.d. Ver. voor Naamkunde, dl. 36, p.75. 3. Keuken, J. (1991). Terdiek, de geschiedenis van een merkwaardige naam. In het Informatieblad van de St. Historisch Niedorp, dec. 1991, nr. 17, p. 21-25. 4. Het Nationaal Archief (HNA), Graven van Holland, arch.nr. 3.01.01, inv.nr. 4.2.4.1535. 5. Ibidem, inv.nr. 4.2.4.1585. 6. Ibidem, inv.nr. 4.2.4.1595. 7. Noordeloos (1960), p. 61/62. Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 26