-23- Westfriese /inversierug Oude Niedorp fibula -NjedW Terdiek Grotc Geldebos .^Veenhuizer Waard It" Amerswiel eldebo .Nessewerf Bergeswerek 'Veenhuizen Paardebos Sappewerf Broek- of Berkmeer Als Veenhuizen en Deek identiek zouden zijn, waarom verdringt de ene naam niet die van de ander? In de historische bronnen komen beide geografische namen naast elkaar voor. Ook hebben we gezien dat in 1420 en 1421 zowel Veenhuizen als Deek apart genoemd worden bij de opbrengst van de tienden. Daardoor kan Deek geen Veenhuizen zijn. Maar dat we richting Veenhuizen moeten kijken, zijn we met Noordeloos eens. Het gebied ten oosten van de Langedijk tot aan de Korte Langereis bij Veenhuizen behoorde in de tijd van de veenontginningen bij de Langedijk. Door het ontstaan van het meer de Waard kwam het gebied tussen Langedijk en Veenhuizen onder water te staan. Hier moet het dorp Deek hebben gelegen dat rond 1420 door het water ten onder is gegaan. Hoge landruggen in de veenontginning Langedijk De geografische situatie omstreeks het jaar 1450 van het noordelijk deel van het meer de Heer Hugo Waard gelegen tussen Langedijk en Veenhuizen. Van donkergrijs naar lichtgrijs wordt de groei van het meer geschetst dat zich door stormen in noordelijke en oostelijke richting uitbreidde. De hoge landrug van Oude Niedorp naar Langedijk werd door stormrampen doorbroken waardoor het meer Amerswiel ontstond. De landrug, waarop Deek lag, brokkelde door oeverafslag steeds verder af totdat er uiteindelijk nog maar enkele eilandjes overbleven zoals Nessewerf, Paardebos en Sappewerf. Tussen deze eilanden en Veenhuizen ontstond het door het water overstroomde gebied de Veenhuizer Waard. Geografisch gezien is hier ruimte voor de plaats Deek. Om dat aan te tonen, moeten we inzicht hebben in hoe dit gebied er in die tijd uitzag. Kaarten waarop het oude Veenhuizen nog enigszins herkenbaar staat afgebeeld, dateren pas uit de tweede helft Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 2 v««T<\\ XXV)«A

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 23