Terdiek en het verdronken land van Deek -18- 6^ door Henk Komen In de vroege Middeleeuwen bestond West- Friesland uit een groot onbewoond veengebied. Bewoning was er alleen in de duinstrook en op de hogere gebieden zoals Texel en Wieringen. In een klimatologisch wat drogere periode tussen 900 en 1100 trok men het veengebied in om dit te ontginnen. Daardoor ontstonden nieuwe dorpen. Als de dorpsgemeenschap groot genoeg was, stichtte het kerkelijk centrum Utrecht daar kerkjes. Om de plaatselijke pastoor te kunnen onderhouden, werd er belasting geheven die tienden werd genoemd. De boerenbevolking moest een tiende van hun opbrengst aan de kerk afstaan. Die bestond aanvankelijk uit natura, dus een tiende deel van de graan- of vlasopbrengst. Bij het toenemen van de geldhandel in de eeuwen daarna, werden de tienden betaald in de toen gebruikte muntsoort. Door het ontstaan van het graafschap Holland kwamen de tienden steeds meer in handen van de graaf. De bisschop van Utrecht had dan op papier nog wel de oorspronkelijke rechten daarop, maar in de praktijk kon hij die niet meer innen. De graven zullen aanvankelijk wel het tiendrecht in eigen beheer hebben gehad, maar in de late Middeleeuwen was het gewoonte geworden dat recht te verpachten, waarbij de pachter tegen betaling van een bepaalde som geld het recht van tiendheffing kon uitoefenen. Die pachtsommen vinden we terug in de grafelijke rekeningen die teruggaan tot 1343.' De tiendblokken van Niedorp De tienden werden per dorp geheven. Waarschijnlijk om de pacht op te voeren, werden in 1593 de tienden van de verschillende plaatsen in blokken verdeeld. De grenzen van de blokken moesten omschreven worden om te bepalen welk blok tienden opbracht. De tienden van Nieuwe Niedorp werden in dat jaar verdeeld in zeven blokken met als eerste blok de tienden van 7er Dyck.' De toenmahge rentmeester Johan Colterman omschrijft in de grafelijke rekening uit 1593 uitvoerig de grenzen van de tiendenblokken van Nieuwe Niedorp, behalve die van Ter Dyck. De rentmeester volstaat met: De thienden van Nieuwe Nyerop in seven parthhyen. Vande thyenden ter Dyck in den voorsz. banneTot de laatste rekening uit 1722 blijft dit zo staan. Jan Keuken heeft deze blokken in kaart gebracht en aangetoond dat het blok Ter Dyck het stuk land betreft dat gelegen is aan Terdiek.3 Dus het Ter Dyck in de De dorpen rond het meer de Waard of Heer Hugo Waard met links de Langedijker dorpen Oudkarspel, Noord-Scharwoude, Zuid-Schar- woude en Broek en noordelijk daarvan de dorpen Winkel, Nieuwe Niedorp. Terdiek en Oude Niedorp. Tussen Langedijk en Niedorp lag het dorp Veenhuizen. Situatie getekend naar omstreeks het jaar 1300. Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 2 Schagen Barsingerhorn Winkel artswoud Nieuwe Niedorp Enigenburg Terdiek Oude Niedorp Warmenhuize Hoogwoud Waarland Opmeer Spanbroek Oudkarspela ^Noord-Scharwoud i fvZuid-Scharwoud O Veenhuizen Broek Obdam Hensbr DE WAA Rusten Ursem SCHERMER Alkmaar

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 18