-12- landerijen en erven ontgrond voor een totaal bedrag van 12.378 - 9 - 2, geeft Pieter Rembrants in zijn eindbedrag aan. Metingen aan de gedeeltelijk te slopen woningen In het voorjaar van 1678 had Pieter Rembrants ook meetwerk verricht langs de Langereis. In de maand maart kreeg hij opdracht om alle woningen en boerenhoeven langs de Langereisdijk vanaf de Wijsenhorn tot aan de Berkmeer op te meten en te kijken hoeveel voeten er van de betreffende gebouwen gesloopt zouden moeten worden om ruimte voor verbreding van de Langereisdijk te krijgen. Pieter Rembrants omschrijft zijn metingen aan de woningen als volgt: 'Ick ondergeschreven landtmeeter bij den hove van Hollandt geadmitteert residerende tot Nieuwe Niedorp hebbe gemeeten aen de Langereijs hoeveel de huijsen tot opruijmen - van de dijck te maecken - moeten weggedaen worden ende dat in presentie van vier mannen daer toe gestelt, een van de Schager Kogge en een van de Niedorper Kogge ende twee van Geestmerambacht.' 'Het begin is genomen aen de see dijck&op Wijsenhorn en dat soo voort den Langereijs ende Veenhuijsen, de eerste is Jacob Sluijs aen de buijten kant, 6 voet (moet afgenomen worden). Pieter Cornelisz Koorn 23 voet, Jan Claesz 23,5 voet, Jan Jacobsz Traspel 16,5 voet, Maertien Wijbrantsz 23 voet enzovoort. Totaal stonden er 32 woningen en hoeven. De woningen van Veenhuizen waren daarbij nog niet meegerekend. Van deze 32 woningen waren er maar twee, te weten het Arme Huijske en de woning van Cornelis Jorissen, waaraan niets hoefde gedaan te worden omdat ze op genoeg afstand van de Langereisdijk stonden. Aan het stukje dijk bij Veenhuizen stonden nog vrij veel woningen. Zestien stuks, de meelmolen ook meegerekend. Wat van de woningen geruimd moest worden volgens Pieter Rembrants varieerde nogal. Bij Cornelis Pietersz te Veenhuizen moest maar 5 voet van de woning verwijderd worden, maar bij Cornelis Garmensz bijvoorbeeld liefst 25,5 voet. Dus dat liep nogal uiteen, maar Pieter Rembrants noteerde van alle woningen secuur wat er vanaf moest. Onder aan de lijst stond: 'dit is gemeeten met Hondts boos ofte Nieuwe Niedorper maet, 12 voet voor een roed gereekent.' 'Aldus geteijkent bij mij P. C. Rembrants den 19 maert 1678.' In december 1678 ging Pieter Cornelisz Rembrants van Nierop samen met landmeter J.C. Kaijser uit Koedijk op de klus. Pieter Rembrants had in december 1678 samen met zijn collega Kaijser weer werkzaamheden bij de Langereis. Beiden moesten nog eens enkele 'ontgronde erven en hoffsteeden' opmeten, want er waren enkele foutjes gemaakt. De aanhef van hun verslag luidde: Wij P C- Rembrants resijderende tot Nieuwe Niedorp en J.C. Kaijser resijderende tot Koedijk baijde landtmeeters bij den hove van Hollandt geadmitteert hebbe gemeeten ten versoeke bij die van Geestmerambacht, Schager en Niedorper Koggen hoeveel de luijden aen haer landen en ook verlooren ofte ontgront sijn ende dat tot het maken aen den dijk op de Langeraijs ende het begin is genomen van den see dijk aff op Wijsenhorn, ende dat soo voort op Veenhuijsen tot aen de Berckmeer toe ende dat in Winkelder Niedorper ende Veenhuijser maet.' 'De roed voor tien voeten gereekent.' Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 12