-10- werkzaamheden gingen gepaard met hoge kosten voor de overheid en de aanpalende polders. Voor de bewoners van de huizen en boerderijen die aan de noordwestkant pal tegen de Langereisdijk stonden, waren deze werken ook geen pretje. I c W-M- Pieter Rembrants tekende dit dwarsprofiel van de Langereisdijk Er zijn in de archieven hele lijsten met namen van mensen te vinden die een vergoeding ontvingen omdat er een stuk van hun woning 'geamoveert' (gesloopt) moest worden om ruimte te krijgen voor verbreding van de Langereisdijk. Boeren die land dicht bij de Langereis hadden en te maken kregen met aardhaling en het steken van zoden op hun landerijen konden op een vergoeding rekenen. De beschikbare landmeters uit de omgeving moesten daarvoor eerlijke metingen verrichten en de uitkomsten schriftelijk bij de bestuurders van Geestmerambacht en de Schager- en Niedorperkoggen indienen. Tot de landmeters die bij deze aardhaling aan het werk werden gezet, behoorde ook °nze Pieter Rembrants van Nierop. Zo rond zijn 20e levensjaar had Pieter het landmeten met de meetketting door de lessen van zijn oom Dirck goed onder de knie gekregen en na een examen ontving hij zijn 'admissie' op 30 juli 1668. Tien jaar later komen we de landmeter Pieter Rembrants tegen in de archieven van de Niedorper Kogge. Op de tiende oktober 1678 krijgen de commissieleden van Geestmerambacht en de Schager- en Niedorperkoggen gezamenlijk een verslag van landmeter Pieter Rembrants onder ogen waarin hij al zijn metingen op die tiende oktober heeft verantwoord. De aanhet van zijn rapport luidde als volgt: 'ik ondergeschrevene, last hebbende bij die van geestmer ambacht, schager en niedorper cogge om te rekenen hoe veel dat de luijden ieder van haar land, dat hier getekent is aan geld komt te bedragen gelijk ik dat onder de zijne getekent heb.' Nu de order daar ik naar gerekend heb is het gene dat getaxeert is en getekent op de tiende oktober 1678; en is aldus: In het Nieuwe Nederland de roed ontgrond zijnde tot Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 2 f C -

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 10