„Der gezonden Apotheek te Winkel, Wegens veraneterloo van taken. -5- In de jaren 1830/31, tijdens de afscheiding van Belgie, was het een hele slechte tijd en grootmoeder Vries-Heinstman was dan ook genoodzaakt de beide boerenplaatsen op de Tin te verkopen. De boerderijen brachten samen f 6.100,— op, waarmee ze haar hypotheeklasten net aan kon betalen, maar ze was haar twee boerderijen kwijt, alleen de woning waarin ze woonde en nog vier stukken land aan de Leekerweg bleven over. Grootmoeder Vries werd 81 jaar. Toen ze overleed waren de vier stukken land ook al lang verkocht en de woning was verkocht op haar leven aan Hermen Vis. Zo bleef er voor haar kinderen weinig over om te erven, alleen wat huisraad. En dan te bedenken dat ze 25 jaar eerder de rijkste familie van Barsingerhorn waren. 'Der Gezonden Apotheek', de bakkerij van Pieter Vries in Winkel Pieter Vries, de bakker uit Winkel, schreef in zijn familieboek dat hij al vroeg de handen uit de mouwen moest steken. Toen hij een jaar of tien, elf was en vijftien cent per dag kon verdienen, moest hij eropuit. Eerst werd hij inbinder bij een rietdekker, die halsbrekende toeren heeft hij bijna een jaar volgehouden, daarna werd hij opperman bij een metselaar. Vervolgens had de schipper van Barsingerhorn op Amsterdam een jagersjongen nodig. Hij aarzelde niet en veranderde weer van beroep. Het varen beviel hem prima, maar hij wist zich nog wel een ongelukkig voorval uit Nieuwe Niedorp te herinneren. Om elf uur's avonds in de herfst, toen ik van Alkmaar, waar ik de schuit naar toe had gebracht, op de terugweg stapvoets door Nieuwe Niedorp kwam, doorgaans slapende en dwars op het paard zittende, gebeurde het volgende, toen ik juist de grote kerk van Nieuwe Niedorp passeerde. Ik denk dat ik droomde dat ik een voorwerp in mijn handen had dat ik liet vallen, waarna ik bukte (wat ik schijnbaar werkelijk gedaan heb). Door het bukken ben ik van het paard gevallen en vervolgens stond ik rechtop in de Voorsloot UIT DE HAND TE KOOPi Dc florissante, van ouds bekendc zaak, -ft waarin minstcn* 75 jaar met succes een breed- en keekbakkerij wordt uitgeeetend, bestaande uit Huis met groote bergplaats voor wagens, erT en tuingrend, groot 12 aren 80 centiaren, gunstig ge- legen aan de Dorpsstraat den heer aan P. 8. beheorende VRIES. Het perceel is voorzien van I regenwaterbakken, welput en com- pleten inventaris, w.o. paard, wa- gens, enz. en 1 Mei a.s. te aan vaarden. Nadere inlichtingen verstrekt Notaria O. J, TAN LEER SUM te Winkel. Schager Courant, 11 februari 1920 van Nieuwe Niedorp. Wat was het een gesukkel, ik moest nog naar Barsingerhorn met een nat pak. 's Nachts om een uur arriveerde ik in Barsingerhorn en had toen dertig cent verdiend. Ik wilde eigenlijk schipperskecht worden bij P. de Wit, ik had al afgesproken dat ik bij hem als tweede knecht zou beginnen. Maar mijn ouders gooiden roet in het eten, ze hadden een ander beroep voor mij gekozen, namelijk bakker. Ze plaatsten mij eerst bij bakker Arie Groen in Barsingerhorn, waar ik op 1 mei 1841 in dienst trad voor een salaris van 20 cent per dag. Het beviel me goed en ik ben een jaar bij Groen gebleven. Op 1 mei 1842 ben ik in dienst gekomen bij bakker Arie Rentenaar te Haringhuizen voor 50 cent Historisch Niedorp, informatieblad 2016 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2016 | | pagina 5